Aloe vera se v lidovém léčitelství používá po tisíce let především k léčbě kožních potíží, pálení žáhy, akné a na hojení ran. Více o aloe se dozvíte v tomto článku.
Akné
Akné trápí pleť a kůži, většinou se objevuje u mladých lidí v průběhu puberty, ale nejen u nich. Na akné výborně funguje dubová tinktura, měsíček, třezalka, mateřídouška, šalvěj, lichořeřišnice, jitrocel a sléz.
-
Mast z echinacey na rány
Echinacea, měsíček a lichořeřišnice jsou jednou z nejsilnějších kombinací bylin pro přípravu hojivé mastičky, kterou použijete na drobné oděrky i větší rány. Pokud navíc obsahuje kvalitní olej (konopný, mandlový, olivový) je silně hydratační a hodí se tak i jako doplňková léčba při léčbě ekzémů nebo akné.
-
Měsíčkový olej na jizvy a další kožní problémy
Měsíčkový olej má protizánětlivé, protiplísňové a antibakteriální účinky. Je velmi užitečný při hojení ran, zklidnění ekzému, při léčbě akné a lupénky. Používá se na zmírnění vyrážky z plen a při opruzeninách u dětí.
-
Rakytník řešetlákový (Hippophae rhamnoides)
Rakytník řešetlákový je jedním slovem prostě zdraví samo. Obsahuje ve svých plodech i listech obrovské množství vitamínu C. Nechybí ale ani další, jako vitamín A, E a další vitamíny rozpustné ve vodě i v tucích. Zvláště ceněný je rakytníkový olej, který se získává z dužin i semen.
-
Lichořeřišnice větší (Tropaeolum majus L.)
Lichořeřišnic skvěle posiluje obranyschopnost a dovede zahřát unavený organismus, podporuje chuť k jídlu a zažívání. Vyznačuje se báječnými antiseptickými a antibiotickými účinky, díky kterému se řadí mezi nejsilnější rostlinné antibiotikum.
-
Koupel z dubové kůry nejen po porodu a v těhotenství
Koupel z dubové kůry blahodárně působí na poraněnou kůži, jako dezinfekce a proti zánětu. Díky svíravým účinkům zastavuje krvácení, léči nehojící se mokvavé rány a hemeroidy. Dezinfekční účinky léčí akné, bércové vředy a plísňová onemocnění.
-
Dubová tinktura – přírodní dezinfekce
Dubová tinktura je náš nejoblíbenější pomocník v domácnosti díky širokému uplatnění (dezinfekce, zastavuje krvácení, kloktadlo při zánětech úst nebo nosních dutin). Tinkturu můžete vyrobit z hladké kůry mladých větví dubu nebo dle gemmoterapie z nerozvitých pupenů.
-
Podbělový čaj při kašli i na zdravou pokožku
Podbělový čaj svými slizovými látkami chrání sliznice a napomáhá odkašlávání. Po podbělu tedy sáhněte v případě, že trpíte bronchitidou nebo mučivým kašlem.
-
Sléz lesní (Malva sylvestris)
Jak název napovídá, rostlina se používá pro léčbu podrážděné sliznice, ať už se jedná o dýchací, trávicí nebo vylučovací ústrojí. Sléz má navíc krásné květy a dosahuje úctyhodné výšky – kromě léku tedy vytváří i působivou zahradní dekoraci.
-
Tinktura z břízy k detoxikaci organismu
Bříza čistí krev, zrychluje látkovou výměnu a detoxikuje organismus. Tinktura z pupenů je proto vhodná na detoxikaci organismu a pročištění ledvin a střev.