Sléz lesní (Malva sylvestris)

Blog post

Sléz lesní je  dvouletá bylinka či trvalka z čeledi slézovité vytváří v prvním roce přízemní růžici, v druhém roce vyhání větvenou lodyhu o výšce až 1,5 metru. Lodyha nese na dlouhých řapících tří- až sedmiklané listy se zubatými okraji. Sléz kvete od června do října fialově, růžově, výjimečně bíle. Květ slézu roste ve svazečcích v paždí listů a je tvořen z 5 okvětních lístků. Plodem této rostliny jsou tvrdky.

Pokud rozemnete listy slézu mezi prsty, ucítíte jemný rostlinný sliz, který vylučuje. Sléz lesní nemá žádnou výraznou chuť ani vůni, která by napovídala, že se jedná o léčivku, ovšem právě schopnost vylučovat tuto kluzkou látku je důvodem, proč má v medicíně své pevné postavení. Jak název napovídá, rostlina se používá pro léčbu podrážděné sliznice, ať už se jedná o dýchací, trávicí nebo vylučovací ústrojí. Sléz má navíc krásné květy a dosahuje úctyhodné výšky – kromě léku tedy vytváří i působivou zahradní dekoraci.

Výskyt

Sléz lesní je velmi podobný slézu přehlíženému, který vypadá téměř identicky a má i stejné léčivé účinky. Liší se pouze v tom, že se první z nich vyskytuje na lesních loukách a mýtinách, druhý najdete v okolí cest. Druh má svůj původní domov v Evropě kromě nejsevernějších částí, v severní Africe, na Kavkaze, místy v Asii. Rozšířen byl postupně také do Ameriky, Afriky, Austrálie a na Nový Zéland. U nás roste především divoce v nížinách a pahorkatinách nebo na zahrádkách jako okrasná bylina.

Pěstování

Semena nebo sléz ve stádiu malých rostlinek sázejte v dubnu na teplé, ne příliš suché stanoviště s bohatou půdou, které bude chráněno před větrem. Rozestup mezi rostlinami by měl být přibližně 40 cm.

Herbalista radí
Jestliže chcete bylinku uchránit před poměrně běžnou rzí slézovou, připravte jí zálivku z přesličkového čaje.

Sběr

Květ a kvetoucí nať: červenec až září
Listy: květen až červen

Listy sbírejte za suchého a slunného dne, aby se nezapařily, a sušte je při teplotě do 40 ºC, případně přirozeným teplem na stinném místě. Pokud některý z listů zhnědne, je třeba ho okamžitě odstranit.

Květy uštipujte těsně pod kalichem a sklízejte je postupně odspodu jednou za dva dny. Pokud je nechcete sbírat samostatně, je možné trhat celou nať. Sušení probíhá stejně jako v případě listů. Finální produkt skladujte v papírových sáčcích na suchém místě.

Léčivé účinky

Slez lesní obsahuje silice, třísloviny a v největší míře sliz, který dokáže hojit sliznice. Nemá žádné toxické účinky, a tak ho mohou rozmanitými způsoby užívat děti i kojící matky:

  • napomáhá odkašlávání
  • působí hojivě na sliznice dýchacích cest
  • mírní průjem
  • léčí žaludeční a dvanácterníkové vředy
  • jako kloktadlo při zánětech dutiny ústní, krku a při chrapotu
  • zevně užívejte při revmatických bolestech kloubů, otocích svalů, kožních onemocnění jako akné nebo ekzémy
5/5 - (24 votes)
Předchozí příspěvek Další příspěvek