Blog post

Dubová tinktura – přírodní dezinfekce

Dubová tinktura nebo také dubové kapky jsou výbornou přírodní dezinfekcí s širokým léčebným využitím, kterou lze užívat zevně i vnitřně. Vysoký obsah tříslovin obsažený v kůře, pupenech, listech a žaludech dává dubu moc pro léčbu krvácivých a zánětlivých onemocnění, průjmu a pocení. Léčebné účinky dubu znali už Keltové, kteří dub uctívali a často svá obydlí stavěli v jejich blízkosti. Nejznámější částí dubu je dubová kůra, která obsahuje velké množství tříslovin, a proto je hojně využívána proti průjmu, ale především při bakteriálních infekcích jako antiseptický pomocník. Při gynekologických problémech spojených s bílým výtokem se používá výplach dubové kůry se šalvějí. Málo kdo ale ví, že dub má mnohem více využití a pro léčebné účely je prospěšný téměř celý. I proto je dubová tinktura náš nejoblíbenější pomocník v domácnosti. Lze ji připravovat z kůry mladých větví dubu nebo z nerozvitých pupenů (gemmoterapie). Výroba dubových kapek je velice jednoduchá a nenákladná a s postupem níže jsou dubovky za 14 dní na světě.

Co budete potřebovat:

40–60% alkohol (čím vyšší obsah alkoholu, tím lepší)
sušenou kůry dubu nebo čerstvé dubové pupeny
Nejlepší pro sběr dubové kůry jsou mladé, hladké větvičky před vyrašením listů s průměrem do 3 cm.

Jak vyrobit dubovou tinkturu (dubové kapky):

Jeden díl sušené kůry (pupenů) zalijte 5 díly alkoholu (na 10 g sušené kůry nebo pupenů použijte 50 ml alkoholu). Nechte louhovat při pokojové teplotě zhruba 14 dnů a každý den řádně protřepejte. Poté tinkturu přefiltrujte přes kávový filtr nebo plátýnko a uchovávejte v tmavé sklenici. Užívejte 20 kapek 3x denně (průměrné dávkování při hmotnosti 60 kg). Trvanlivost tinktury je minimálně 2 roky. Vnější použití dubových kapek je vhodné i pro děti, vnitřní použití u dětí vždy konzultujte s lékařem. 

Použití dubové tinktury:

Dubovou tinkturu nebo také dubové kapky (tzv. dubovky) výborně fungují jako přírodní dezinfekce, při nachlazení, zánětu dutin, na oděrky, akné, afty, ekzémy, plísně, hemeroidy, paradontózu, kvasinky, při bodnutí hmyzem a při zánětu úst. Aplikace dubových kapek do nosu je poměrně nepříjemná, ale velice účinná. Po vstříknutí do nosu nebo krku při angíně nebo nachlazení si můžete být jisti, že vás viry a bakterie rychle opustí. Pokud se poraníte a rána vyžaduje dezinfekci a zastavení krvácení, není není nic lepšího než aplikovat dubové kapky, které ránu výborně vydezinfikují a díky svíravým účinkům dubu se rána zatáhne a přestane krvácet. Pokud se objevuje opar místo okamžitě postříkejte a většinou jeho bujení zastavíte. V případě, že už opar bude plný tekutiny, dubové kapky zamezí jeho rozšíření a po aplikaci vždy ucítíte výrazné zlepšení. Není mnoho bylinných tinktur s tak širokým léčebným využitím, proto by měly být dubové kapky součástí každé domácí přírodní lékárny. 

Herbalista radí
Při zánětu nosních dutin nebo při rýmě použijte dubovou tinkturu jako kapky do nosu. Na vstřikování do nosu a krku se výborně osvědčil rozprašovač od Stopanginu, který lze pořídit v každé lékárně. Při angíně se nebojte dubové kapky nastříkat do krku. Při průjmu vnitřně užívám 2x denně 5-10 kapek ve vlažné vody. Vnitřní užívání kapek je individuální a je závislé na zředění tinktury. Při vnitřním užívání nezředěné tinktury nepřesahujte 20 kapek za den.

Dub letní – další recepty a informace

4.8/5 - (55 votes)
Předchozí příspěvek Další příspěvek