Kopřiva dvoudomá má velmi širokospektrální blahodárné účinky – posiluje krevní oběh, snižuje hladinu cukru v krvi, posiluje organismus, je močopudná a dokonce podporuje tvorbu mateřského mléka, kopřivový čaj pročišťuje krev.
-
Řebříček obecný (Achillea millefolium)
Bylinka se k tomuto účelu využívá i dnes a významné je také její působení na trávicí soustavu. Řebříček obecný má hořkou chuť právě díky látkám, které podporují tvorbu žluči, napomáhají trávení a mírní křeče.
-
Tinktura z břízy k detoxikaci organismu
Bříza čistí krev, zrychluje látkovou výměnu a detoxikuje organismus. Tinktura z pupenů je proto vhodná na detoxikaci organismu a pročištění ledvin a střev.
-
Sedmikráska chudobka (Bellis perennis)
Husí kvítko, lidový název pro sedmikrásku, pochází z dávných dob naších předků, kteří pásli na loukách plných bílých kvítků husy, které si na sedmikráskách rády pochutnávali. Sedmikráska má využití nejen v bylinkářství, ale také v kuchyni.
-
Violka trojbarevná (Viola tricolor)
Název Violka (lidově fialka) v nás evokuje něco příjemného a roztomilého – jednoduše pozitivní myšlenky. Už staří Řekové používali Violku ke zmírnění bolestí hlavy, k zahnání smutku, a dokonce k tišení vzteklounů. Violka je zároveň jednou z nejvýznamnějších léčivých rostlin dětského lékařství.
-
Tinktura z březových pupenů zevně i vnitřně
Pupeny břízy mají stahující účinek a navíc působí antibakteriálně. V případě, že vás trápí kosmetické problémy (akné, nečistá pleť) nebo špatně se hojící rány, zkuste použít pro léčbu jejich výtažek.
-
Česnek medvědí (Allium ursinum)
Málokdo ví, že česnek medvědí má mnohem silnější účinky než česnek kuchyňský. Medvědí česnek se používá k desinfekci trávicího traktu, je zdrojem vitamínů a minerálů a pomáhá při nachlazení.
-
Podzimní šípkový čaj proti nachlazení
První mrazíky oznamují, že je čas na sběr šípku. Šípkový čaj je doslova vitamínovou bombou, protože obsahuje kyselinu listovou, pantotenovou, zinek, sodík a mnoho dalších minerálních látek a vitamínů. Většinou se připravuje z podzimních plodů (šípků), ale lze ho připravit také z květů šípku.
-
Vlaštovičník větší (Chelidonium majus)
Oranžové mléko z vlaštovičníku se využívá k léčbě bradavic, tinktura působí proti plísním. Průmyslově izolované alkaloidy prokazatelně působí na centrální nervový systém, zvyšují krevní tlak a uvolňují křeče průdušek a cév.
-
Březový čaj
Březový čaj si připravte na nemocné močové cesty, revmatismus nebo v případě, že preventivně detoxikujete organismus. Březový čaj je také skvělý pomocník při hubnutí, protože urychluje látkovou výměnu a zbavuje tělo přebytečné vody.