Měsíček lékařský bývá někdy poetičtěji nazýván Sponsa solis neboli sluneční nevěsta. Jeho květy se totiž za slunečných dnů obrací za bohem Slunce Heliem. Pranostiky praví, že pokud se květy měsíčku časně z rána otevřou, slibují krásný slunečný den.
-
Recept na pampeliškový med
Pampeliškový med patří již několik století k hojně používaným domácím léčebným prostředkům, ale oblíben je také pro svou výbornou chuť. Obsahuje velké množství vitamínu C a B, čistí krev a posiluje organismus.
-
Med – léčivé účinky, recepty, historie, zajímavosti
Med je od nepaměti považován za pokrm bohů, prostředek mládí, moudrosti a nesmrtelnosti. Včely, které med produkují, byly v dávných dobách uctívány a považovány za posvátné. Dnes už víme, že med je jednou z nejvydatnějších potravin, a kromě vynikající chuti skrývá léčivé účinky.
-
Řebříčkový obklad
Řebříčkový obklad v oblasti jater je vhodnou léčbou, pokud trpíte onemocněním žlučníku či jater, proděláváte detoxikační kúru nebo půst. Řebříček působí příznivě na celý trávicí trakt.
-
Čaj ze sedmikrásek
Čaj ze sedmikrásek si můžeme dopřát v průběhu celého léta, protože sedmikráska kvete hojně na loukách a zahradách od února do prosince. Sedmikráska působí protizánětlivě, čaj z květů sedmikrásky užíváme při dýchacích obtížích a kašli, protože usnadňuje vykašlávání.
-
Sedmikráska chudobka (Bellis perennis)
Husí kvítko, lidový název pro sedmikrásku, pochází z dávných dob naších předků, kteří pásli na loukách plných bílých kvítků husy, které si na sedmikráskách rády pochutnávali. Sedmikráska má využití nejen v bylinkářství, ale také v kuchyni.
-
Čaj z vlaštovičníku
Při dráždivém kašli, onemocnění jater, bolesti žlučníku a astmatických záchvatech pomůže čaj z vlaštovičníku.
-
Vlaštovičníková kúra na bolesti jater
Účinky vlaštovičníku jsou velmi silné, proto je třeba užívat ho opatrně. Jestliže trpíte bolestmi jater, dá se nasadit po konzultaci s lékařem jako velmi účinná kúra.
-
Vlaštovičník větší (Chelidonium majus)
Oranžové mléko z vlaštovičníku se využívá k léčbě bradavic, tinktura působí proti plísním. Průmyslově izolované alkaloidy prokazatelně působí na centrální nervový systém, zvyšují krevní tlak a uvolňují křeče průdušek a cév.
-
Divizna sápovitá (Verbascum phlomoides)
Divizna sápovitá byla dříve nazývána „herba lucernalia“ neboli rostlinná lampa, avšak svými medicínskými účinky daleko předčí využití divizny jako přírodní pochodně. Zářivě žluté květy pomáhají především při léčbě horních cest dýchacích, a to nejen při obyčejném nachlazení, ale také při chronickém astmatu.