Echinacea se používá zevně při kožních zánětech a pro podporu hojení ran. Hojně se využívá v kosmetice, pro své mírné protiplísňové působení, příznivě ovlivňuje též drobné praskliny na kůži a akné. Při vnitřním podávání funguje jako imunostimulans, tzn., že ovlivňuje náš imunitní systém.
-
Měsíček lékařský (Calendula officinalis)
Měsíček lékařský bývá někdy poetičtěji nazýván Sponsa solis neboli sluneční nevěsta. Jeho květy se totiž za slunečných dnů obrací za bohem Slunce Heliem. Pranostiky praví, že pokud se květy měsíčku časně z rána otevřou, slibují krásný slunečný den.
-
Čaj z echinacey na podporu imunity
Čaj poslouží jako podpůrná léčba při chronických infekcích dýchacích a močových cest, při nemoci z nachlazení, rýmě, angíně a jako doplňková léčba k léčbě antibiotiky. Čaj také zmírňuje úzkost a byly prokázány protinádorové účinky.
-
Rozmarýn lékařský (Rosmarinus officinalis)
Rozmarýn lékařský je populární bylina, která se těší oblibě kuchařů a dává nezaměnitelnou chuť a vůni mnoha pokrmům. Zatímco kulinářský potenciál rozmarýnu nezná meze, jeho léčivé účinky a přínos pro zdraví nejsou mezi lidmi tolik známé.
-
Kampotský pepř – nejlepší pepř na světě
Pepř obsahuje řadu minerálů (sodík, draslík, fosfát), vitamínů (vitamíny A, E, K, C, B), silic a alkaloidu piperin, který má antioxidační a antibakteriální účinky. V roce 2010 byl kambodžský pepř z Kampotu zařazen mezi nejlepší pepř na světě.
-
Měsíčkový olej na jizvy a další kožní problémy
Měsíčkový olej má protizánětlivé, protiplísňové a antibakteriální účinky. Je velmi užitečný při hojení ran, zklidnění ekzému, při léčbě akné a lupénky. Používá se na zmírnění vyrážky z plen a při opruzeninách u dětí.
-
Koupel z dubové kůry nejen po porodu a v těhotenství
Koupel z dubové kůry blahodárně působí na poraněnou kůži, jako dezinfekce a proti zánětu. Díky svíravým účinkům zastavuje krvácení, léči nehojící se mokvavé rány a hemeroidy. Dezinfekční účinky léčí akné, bércové vředy a plísňová onemocnění.
-
Dubová tinktura – přírodní dezinfekce
Dubová tinktura je náš nejoblíbenější pomocník v domácnosti díky širokému uplatnění (dezinfekce, zastavuje krvácení, kloktadlo při zánětech úst nebo nosních dutin). Tinkturu můžete vyrobit z hladké kůry mladých větví dubu nebo dle gemmoterapie z nerozvitých pupenů.
-
Řebříček obecný (Achillea millefolium)
Bylinka se k tomuto účelu využívá i dnes a významné je také její působení na trávicí soustavu. Řebříček obecný má hořkou chuť právě díky látkám, které podporují tvorbu žluči, napomáhají trávení a mírní křeče.
-
Kostival lékařský (Symphytum officinale)
O zázračných vlastnostech kostivalu bylo mnohé napsáno. Pokud rostlině přeseknete kořeny, v půdě se samy spojí, i když jich ponecháte jen malou část. A přesně takto působí kostival na zlomeniny a rány všeho druhu.