Kopřivový čaj je plný vitamínů a minerálů

Blog post

Kopřivový čaj se připravuje z listů kopřivy dvoudomé. Obsahuje vitamíny A, C a K, minerály jako železo a hořčík a také antioxidanty. 

Léčivé účinky kopřivového čaje:

Kopřivový čaj se nejčastěji užívá při léčbě nachlazení, bolesti hlavy a dalších problémů s trávením. Může také pomoci snížit horečku a zlepšit imunitní systém. Je také často používán jako diuretikum, což znamená, že pomáhá při odvodnění těla, například při ledvinných nebo jaterních onemocněních.

Kopřivový čaj se také často používá jako přírodní lék na anémii, protože obsahuje velké množství železa. Může také pomoci při léčbě některých kožních problémů, jako jsou ekzémy a lupénka. Dle posledních studií bylo také potvrzeno, že pomáhá při léčbě premenstruačního syndromu (PMS) a menopauzy.

Některé studie také naznačují, že kopřivový čaj může pomoci snížit hladinu cukru v krvi u diabetiků.

herbalista

Zevně se kopřivový čaj neboli odvar používá k přípravě vlasových tonik nebo vlasových vod, které se nanášejí na vlasy po umytí.  Čaj se přelije přes vlasy a nechá se působit po dobu 15-20 minut před opláchnutím.

Recept na kopřivový čaj:

Příprava kopřivového čaje je velice snadná a čaj lze připravit z čerstvých i sušených listů.

Co budete potřebovat:
1/4 až 1/2 šálku čerstvých nebo sušených kopřivových listů
1 šálek vařící vody

Jak na to:
Kopřivové listy omyjete pod tekoucí vodou a osušíte. V hrnku je přelijte vařící vodou a necháte louhovat asi 5-10 minut.
Poté přeceďte a nápoj je připraven k pití. Můžete přidat med nebo citron, pokud chcete, aby byl nápoj sladší nebo kyselejší.
Doporučuje se pít 1-2 šálky kopřivového čaje denně.

Nežádoucí účinky kopřivového čaje:

Kopřiva by se neměla konzumovat těhotnými ženami a kojícími matkami, protože může způsobovat kontrakce dělohy. Stejně tak kopřiva může u někoho způsobovat alergické reakce, takže byste měli být opatrní při její konzumaci a její užívání byste vždy měli konzultovat se svým lékařem.

Kopřiva dvoudomá – další recepty a informace

4.1/5 - (42 votes)
Předchozí příspěvek