Čaj ze sedmikrásek
Čaj ze sedmikrásek si můžeme dopřát v průběhu celého léta, protože sedmikráska kvete hojně na loukách a zahradách od února do prosince.
Léčivé účinky čaje ze sedmikrásek:
Sedmikráska působí protizánětlivě, čaj z květů sedmikrásky užíváme při dýchacích obtížích a kašli, protože usnadňuje vykašlávání. Čaj můžeme použít i na kloktání nebo při jarním detoxu, protože sedmikráska čistí játra a ledviny. Sedmikráska je také výborná do čajových směsí (např. s petrklíčem, violou, jitrocelem atd.). Má také mírně sedativní účinky, což může pomoci uklidnit nervový systém a pomoci při léčbě nespavosti. Zevně se čaj ze sedmikrásek používá při kožních a zánětlivých problémech, ale i proto revmatismu.
Recept na sedmikráskový čaj:
Co budete potřebovat:
sušené nebo čerstvé květy nebo listy sedmikrásky
Jak na to:
Jedna čajová lžíce sušených nebo dvě čajové lžíce čerstvých květů sedmikrásky nebo listů přelijeme ¼ litrem vroucí vody a necháme 10–15 minut přiklopené louhovat.
Herbalista radí:
Květy sedmikrásky sbírejte ideálně během slunného dne v poledne, navečer se květy sklánějí k zemi a zavírají.
Užití čaje ze sedmikrásek:
Pijeme 3x denně jeden šálek čaje, který můžeme osladit medem. Čaj mírní zahlenění a podporuje
pročištění pokožky a organismu, používá se taky při jarních očistných kůrách.
Čaj z dvojité dávky sedmikrásek má vnější použití ve formě obkladů na špatně se hojící rány, pohmožděniny, otlačeniny a podvrknutí, na hojení drobných oděrek a jako prevence zánětu. Čaj můžete použít i k omývání nebo jako pleťovou vodu při chronických kožních chorobách pro aknózní pleť.
Čajová směs proti kašli:
Co budete potřebovat:
květy sedmikrásky
květy a nať violky
květy petrklíče
listy jitrocele
Jak na to:
Jednu lžičku každé z bylin (sedmikráska, violka, petrklíč a listy jitrocele) zalijte ½ litrem horké vody. Směs nechte louhovat 10–15 minut.
Užití:
3x denně 1 šálek čaje po dobu 3 týdnů při kašli a dýchacích obtížích