Violka trojbarevná (Viola tricolor)
Název Violka (lidově fialka nebo také maceška trojbarevná ) v nás evokuje něco příjemného a roztomilého – jednoduše pozitivní myšlenky. Už staří Řekové používali violku trojbarevnou ke zmírnění bolestí hlavy, k zahnání smutku, a dokonce k tišení vzteklounů. Violka trojbarevná je zároveň jednou z nejvýznamnějších léčivých rostlin dětského lékařství. Současné vědecké poznatky se ztotožňují s lidovým léčitelstvím a violka trojbarevná se používá pro léčbu kožních chorob a na zahleněný kašel především u dětí a na pročistění krve.
V naší přírodě najdeme tři druhy léčivých violek – violku vonnou, violku rolní a violku trojbarevnou. Nebojte se sbírat všechny, mají stejné léčebné účinky a můžete je zaměňovat. Violka je jednoletá rostlina, která někdy přezimuje a dosahuje výšky od 10 do 35 cm. Lodyha je velmi málo větvená a z paždí listů vyrůstají delší stopky, které nesou na svém vrcholku květ. Květy jsou četně barevné – horní lístky fialové, ostatní světle a tmavě žluté.
Výskyt
Violku trojbarevnou najdeme v lesích, křovinách, parcích a na okrajích cest, a to jak v nížinách, tak na horách. Vybírá si půdu bohatou na živiny.
Pěstování violky trojbarevné
Pěstované druhy violek neobsahují žádné účinné látky. Sbíráme pouze divoce rostoucí druhy (violka rolní, vonná, trojbarevná).
Sběr
Kvetoucí nať: březen – září
Oddenek: září, říjen
Kvetoucí nať seřezáváme kousek nad zemí nejčastěji v období březen – září. Sušíme v tenké vrstvě ve stínu do teploty 50 °C. Violka je náchylná na zapaření, proto ji při sušení rozhodně nestlačujte. Silnější léčivé účinky má oddenek, který sbíráme v září a říjnu. Sušíme stejně jako nať do teplot 40 °C.
Herbalista varuje!
Při vnitřním užíváme nepřekračujeme doporučené denní dávkování. Zvýšená konzumace vede k nevolnosti, zvracení a průjmu. U citlivých jedinců se mohou objevit kožní puchýřky.
Léčivé účinky violky trojbarevné
Violka trojbarevná má silný močopudný účinek. Rozpouští nahromaděný hlen v dýchacích cestách, který jde pak lépe vykašlat a proto se violka používá při chronické bronchitidě, katarech dýchacích cest s teplotami, při suchém a černém kašli a jako kloktadlo. Violka trojbarevná je kvečistící bylina, která se používá proti ekzému (často u dětských ekzémů) a to to jak vnitřně ve formě čaje, tak i zevně proti kožním chorobám a proti revmatismu. Sušená violka je téměř bez zápachu a má nevýraznou, trochu nasládlou chuť, proto se používá často jako součást časových směsí, zřídkakdy sama.
- Pomoc při chřipce a nachlazení
- Mírní kašel a napomáhá odkašlávání, zároveň rozpouští hleny
- Má močopudné účinky
- Čistí krev
- Podporuje látkovou výměnu
- Posiluje stěny cév
- Zamezuje nadměrnému pocení
- Urychluje hojení špatně se hojících, hnisavých, mokvavých ran a ekzémů
Recepty
Čaj z violky (fialky, macešky) pro děti
Čaj proti kašli pro děti
Sirup z violky vonné