Sedmikráska chudobka (Bellis perennis)

Blog post

Husí kvítko, lidový název pro sedmikrásku, pochází z dávných dob naších předků, kteří pásli na loukách plných bílých kvítků husy, které si na sedmikráskách rády pochutnávali. Už jste ochutnali sedmikrásku? Pokud ne, vydejte se na zahrádku a pár kvítků ochutnejte. Už naše babičky věděly, že sedmikráska podporuje dlouhověkost a správné trávení. Sedmikráska má využití nejen v bylinkářství, ale také v kuchyni. Co třeba chleba s máslem a sedmikráskami?

Sedmikráska je vytrvalá bylinka, která je velmi nenáročná na půdu a živiny. Ke svému životu potřebuje zejména dostatek světla. Sedmikrásku typicky tvoří přízemní růžice drobných lístků z jejíž středu vyrůstá dlouhý stonek zakončený drobným bílým květem. Stonek pokrývají jemné chloupky. Dosahuje velikosti maximálně 15 cm a typická jsou pro ni bílá kvítka se žlutým středem, která mohou být zespodu narůžovělé. Během deště a na noc se květy zavírají a sklápějí. Listy i květy jsou jedlé a široké využití mají v kuchyni do salátů, polévek, na chleba nebo jen tak na ozdobu.

Výskyt

Domovem sedmikrásky je střední Evropa. Na její bílá kvítka narazíte během celého roku, dokonce i když krajinu pokrývá ještě sníh. Vyskytuje se všude na loukách, okrajích cest a v zahradách. Sedmikrásky jsou velmi odolné rostliny, v zimě snesou teplotu až -15 °C. Řadí se mezi jedny z nejdéle kvetoucích rostlin u nás. Kvete do listopadu a v případě mírných zim celoročně.

Sběr

Hlavní sezóna sběru je v období duben–srpen, v tomto období má rostlina nejvyšší obsah prospěšných látek. Sbíráme květy s částí stvolu, ten by ale neměl přesáhnout délku 2 cm. Lístky sedmikrásky lze využít jako obklady na drobné ranky nebo vyrážku, akné a vředy.

Léčivé účinky

  • Protizánětlivé účinky
  • Podporuje vykašlávání
  • Má močopudné účinky
  • Podporuje látkovou výměnu, čistí krev
  • Podporuje funkci jater a žlučníku
  • Zevně se používá na špatně se hojící rány, ekzémy, lupénky, vyrážky a vředy
  • Jako kloktadlo léčí záněty v dutině ústní a v krku

Herbalistova zajímavost – posilující účinek sedmikrásky na zrak
Každý den natrhejte a snězte 5 květů sedmikrásky (opakujte 6 týdnů).

Recepty

Obklad ze sedmikrásek
Sirup ze sedmikrásek
Med ze sedmikrásek
Obličejová maska 
Koupel při neduzích kůže
Čaj ze sedmikrásek
Sedmikrásková tinktura

4.9/5 - (20 votes)
Předchozí příspěvek Další příspěvek