• echinacea třapatkovka

    Echinacea (Třapatkovka)

    24.1.2021 Herbalista

    Echinacea se používá zevně při kožních zánětech a pro podporu hojení ran. Hojně se využívá v kosmetice, pro své mírné protiplísňové působení, příznivě ovlivňuje též drobné praskliny na kůži a akné. Při vnitřním podávání funguje jako imunostimulans, tzn., že ovlivňuje náš imunitní systém.

    Celý článek
  • Měsíček lékařský (Calendula officinalis)

    Měsíček lékařský (Calendula officinalis)

    18.1.2021 Herbalista

    Měsíček lékařský bývá někdy poetičtěji nazýván Sponsa solis neboli sluneční nevěsta. Jeho květy se totiž za slunečných dnů obrací za bohem Slunce Heliem. Pranostiky praví, že pokud se květy měsíčku časně z rána otevřou, slibují krásný slunečný den.

    Celý článek
  • Sléz lesní (Malva sylvestris)

    Sléz lesní (Malva sylvestris)

    15.10.2018 Herbalista

    Jak název napovídá, rostlina se používá pro léčbu podrážděné sliznice, ať už se jedná o dýchací, trávicí nebo vylučovací ústrojí. Sléz má navíc krásné květy a dosahuje úctyhodné výšky – kromě léku tedy vytváří i působivou zahradní dekoraci.

    Celý článek
  • čaj ze sedmikrásek

    Čaj ze sedmikrásek

    29.9.2018 Herbalista

    Čaj ze sedmikrásek si můžeme dopřát v průběhu celého léta, protože sedmikráska kvete hojně na loukách a zahradách od února do prosince. Sedmikráska působí protizánětlivě, čaj z květů sedmikrásky užíváme při dýchacích obtížích a kašli, protože usnadňuje vykašlávání.

    Celý článek
  • Divizna sápovitá (Verbascum phlomoides)

    Divizna sápovitá (Verbascum phlomoides)

    5.9.2018 Herbalista

    Divizna sápovitá byla dříve nazývána „herba lucernalia“ neboli rostlinná lampa, avšak svými medicínskými účinky daleko předčí využití divizny jako přírodní pochodně. Zářivě žluté květy pomáhají především při léčbě horních cest dýchacích, a to nejen při obyčejném nachlazení, ale také při chronickém astmatu.

    Celý článek
  • Kokoška pastuší tobolka (Capsella bursapastoris)

    Kokoška pastuší tobolka (Capsella bursapastoris)

    3.9.2018 Herbalista

    Ačkoliv je kokoška pastuší tobolka považována za invazivní plevel, už naše babičky využívali ji k zastavení krvácení a k urychlení hojení ranek. Název pastuší tobolka vychází ze srdčitého tvaru plodu, který připomíná koženou mošnu, jež si brali dříve na cesty pastýři. 

    Celý článek