Šalvějový čaj je pro své antivirotické a antimikrobiální účinky používán především při zánětech horních cest dýchacích a hrtanu, tzn. při angíně, rýmě, kašli, na léčbu čepů na mandlích, ale také jako výborný hojivý lék při poranění dutiny ústní (hojení po chirurgických zákrocích, vytržení zubu, stomatologické operace, na afty atd.)
-
Měsíček lékařský (Calendula officinalis)
Měsíček lékařský bývá někdy poetičtěji nazýván Sponsa solis neboli sluneční nevěsta. Jeho květy se totiž za slunečných dnů obrací za bohem Slunce Heliem. Pranostiky praví, že pokud se květy měsíčku časně z rána otevřou, slibují krásný slunečný den.
-
Rakytníkový olej
Rakytníkový olej je obrovským zdrojem vitamínů a minerálních látek, které chrání lidský organismus před řadou nemocí. Olej lze používat zevně i vnitřně a díky širokému využití by měl patřit do každé domácí lékárny.
-
Med – léčivé účinky, recepty, historie, zajímavosti
Med je od nepaměti považován za pokrm bohů, prostředek mládí, moudrosti a nesmrtelnosti. Včely, které med produkují, byly v dávných dobách uctívány a považovány za posvátné. Dnes už víme, že med je jednou z nejvydatnějších potravin, a kromě vynikající chuti skrývá léčivé účinky.
-
Kostival lékařský (Symphytum officinale)
O zázračných vlastnostech kostivalu bylo mnohé napsáno. Pokud rostlině přeseknete kořeny, v půdě se samy spojí, i když jich ponecháte jen malou část. A přesně takto působí kostival na zlomeniny a rány všeho druhu.
-
Sléz lesní (Malva sylvestris)
Jak název napovídá, rostlina se používá pro léčbu podrážděné sliznice, ať už se jedná o dýchací, trávicí nebo vylučovací ústrojí. Sléz má navíc krásné květy a dosahuje úctyhodné výšky – kromě léku tedy vytváří i působivou zahradní dekoraci.
-
Heřmánková kúra na žaludeční vředy
Žaludeční vředy provází mnohé nepříjemné symptomy jako nevolnost, pálení žáhy, bolest břicha a jiné. Heřmánková kúra tyto projevy minimalizuje a zcela léčí.