Kostival lékařský (Symphytum officinale)

Blog post

Kostival lékařský, jméno bylinky naprosto přesně odpovídá jejímu medicínskému užití. O zázračných vlastnostech kostivalu bylo mnohé napsáno již ve starověku a tato moudrost se nám uchovala až do dnešních let. Pokud rostlině přeseknete kořeny, v půdě se samy spojí, i když jich ponecháte jen malou část. A přesně takto působí kostival na zlomeniny a rány všeho druhu.

Kostival lékařský, mohutnou vytrvalou rostlinu měřící okolo 1 metru, v přírodě nelze přehlédnout. Bylinka má silný černý oddenek s bílým vnitřkem, z něhož vyrůstá tlustá, hranatá, často větvená lodyha. Typickým znakem rostliny jsou až 20 cm dlouhé listy, které pokrývají, stejně jako celý kostival, drsné chloupky. I proto si bylinka vysloužila své zařazení do čeledi drsnolistých či brutnákovitých. Tato léčivka kvete od května do července bílými nebo růžovofialovými květy připomínající zvonek, které rostou po několika v úžlabí listu. Plodem jsou tvrdky.

Výskyt

Kostival lékařský je euroasijským druhem rozšířeným od Atlantiku až po Sibiř, druhotně zplaňuje také v Severní Americe. Kostival dává přednost vlhkým stanovištím například břehům řek, vlhkým loukám, rumištím a příkopům. U nás ho najdete jak v nížinách, tak v horských oblastech. Rostlina dobře odolává mrazu a nehostinným podmínkám, a tak je doma i ve velkých nadmořských výškách do 1500 metrů.

Pěstování

Kostival miluje humózní, dostatečně hlubokou půdu se zvýšenou příměsí kompostu. Bylinka je velmi odolná a má úžasné regenerační schopnosti, takže pokud ji jednou zasadíte, bude vás i při pravidelné sklizni zásobovat čerstvým materiálem.

Sběr

Listy: duben až srpen
Kořen: únor až březen, září až říjen

Kořeny lze používat k medicínským účelům čerstvé i sušené. Oddenek před zpracováním omyjte a rozkrojte podélně nebo na tenké plátky. Kolečka navlékněte na tenkou nit nebo rozložte v nádobě, kterou umístíte na plné slunce. Teplo musí být skutečně intenzivní, jinak rostlina zplesniví. Pokud vám počasí nebude přát, je možné kořeny usušit uměle při teplotě okolo 40 ºC. Konečný produkt se ukládá do skleněných nádob.

Listy je možné sbírat během květu, tedy celé léto. Sušte je opatrně a rychle v mělkém košíku.

Herbalista radí: Největší množství léčivé látky je v kostivalu obsaženo od ledna do března a s letním obdobím klesá. Pokud jste si nestihli udělat zásobu kořenu nebo listů, můžete od dubna sbírat také klíčky, květy a pupeny.

Léčivé účinky

Kostival si své jméno rozhodně nezasloužil jen tak. Bylinka obsahuje alantoin, látku podporující hojení ran. Rostlinu však můžete využít i jiným rozmanitým způsobem:

  • napomáhá odkašlávání
  • mírní krvácení
  • upravuje zažívání
  • působí mírně projímavě
  • pomáhá při léčbě žaludečních vředů
  • léčí pohmožděniny, výrony a vykloubeniny
  • urychluje léčbu zlomenin a poškození měkkých tkání (např. svalů, kloubů, šlach)
  • mírní bolesti a křeče
  • celkově posiluje organismus
  • zevně zastavuje krvácení, urychluje léčbu drobných poranění, modřin, zánětů kůže, léčí popáleniny a opařeniny
  • používá se k výplachům dutiny ústní při paradentóze, jako kloktadlo léčí záněty úst a krku
  • podporuje růst vlasů a koupel osvěží unavené nohy

Herbalista varuje!
Kostival lékařský užívejte vždy výhradně zevně, protože obsahuje látky poškozující játra. Pokud ho užíváte vnitřně, tak jen v malých dávkách a maximálně po dobu dvou týdnů.

Recepty

Kostivalová mast
Kostivalová tinktura
Odvar z kostivalu
Obklad z kostivalu při bolesti kloubů a svalů

4.8/5 - (39 votes)
Předchozí příspěvek Další příspěvek