Recept na výrobu domácí tinktury z echinacey

Blog post

Tinktura z echinacey nebo také kapky z echinacey jsou v poslední době jedním z nejoblíbenějších léčiv na posílení imunity. Není divu, neboť je echinacea považována za královnu mezi bylinkami, které podporují obranyschopnost našeho organismu. Tinktura z echinacey působí preventivně proti rozvoji onemocnění z nachlazení, pomáhá k rychlému odeznění příznaků a zkrácení doby léčby. Pomáhá překonat infekce a snižuje jejich opětovnou recidivu.

Co budete potřebovat na výrobu tinktury z echinacey:

čistou šroubovací sklenici
lahvičky s kapátkem
nať (včetně květů) echinacey nachové
50-60% alkohol

Jak vyrobit tinkturu z echinacey:

Šroubovací sklenici naplňte zhruba do jedné třetiny nadrobno nastříhanými kvetoucími natěmi třapatkovkyechinacea purpurea (květní úbory, lodyhy, listy), eventuálně můžete přimíchat ještě 10% podíl očištěných a nasekaných kořenů třapatkovky bledé – echinacea pallida. Vše přelijte 50-60% alkoholem a sklenici postavte na okenní parapet, denně obsah protřepávejte a po 3 týdnech slijte. Získanou tinkturu rozdělte do kapacích lahviček.

Tinktura posilující organismus – echinacea, lichořeřišnice, sadec

Kombinace echinacey, lichořeřišnice a sadce konopáče je silnou trojicí na posílení organismu. Příprava tinktury je pak skvělou volbou, jak získat z bylin nejvíce účinných látek a připravit kapky, které budete mít po ruce po celý rok.

Ve šroubovací sklenici smíchejte rovný díl nadrobno nasekaných čerstvých úborů třapatkovky nachové, kvetoucích natí lichořeřišnice a čerstvých rostlinných částí sadce konopáče. Vše přelijte 45% alkoholem. Sklenici postavte na okenní parapet a pravidelně protřepávejte. Po 2-3 týdnech slijte tinkturu do tmavých kapacích lahviček.

Dávkování tinktury z echinacey

Tinkturu z echinacey užívejte přerušovaně třikrát denně 15-20 kapek: 3 dny užívání tinktury, 3 dny pauza a celý tento cyklus zopakujte třikrát za sebou. Při infekcích všeho druhu se doporučuje podávat malé dávky každé 2-3 hodiny, zvláště v počátcích nemoci, později je možné přejít na vyšší dávky, aplikované třikrát denně.

Účinky tinktury z echinacey

Echinacea tlumí zánět, zlepšuje imunitu a snižuje hladinu krevního cukru v krvi. Podrobnější informace o účincích echinacey naleznete v článku Echinacea.

Herbalista radí:

Tinktury z echinacey by se měli vyvarovat lidé, kteří mají alergii na rostliny z čeledi hvězdnicovitých, a neměli by ji užívat lidé s autoimunitními onemocněními a ti, kteří užívají imunosupresiva. Nedoporučuje se ani těhotným a kojícím ženám. Pro děti je vhodná od 3 let.

Echinacea (Třapatkovka) – další recepty a informace

4.6/5 - (39 votes)
Předchozí příspěvek Další příspěvek