Blog post

Měsíček lékařský (Calendula officinalis)

Měsíček lékařský bývá někdy poetičtěji nazýván Sponsa solis neboli sluneční nevěsta. Jeho květy se totiž za slunečných dnů obrací za bohem Slunce Heliem. Pranostiky praví, že pokud se květy měsíčku časně z rána otevřou, slibují krásný slunečný den. Pokud jsou však v ranních hodinách zavřené, měli bychom se připravit na deštivý pochmurný den. Název calendula získal měsíček buď díky dlouhé době kvetení z latinského calendae (měsíce), nebo podle latinského názvu calthula, který značí ženský oděv žluté barvy.

Sílu měsíčku obdivovali již staří Egypťané, kteří k němu chovali velkou účtu díky jeho neuvěřitelným růstovým a regeneračním schopnostem. Peršanům a Řekům sloužila kvítka měsíčku jako náhrada šafránu, proto byl někdy lidově nazýván šafránová růže. Největší oblibu si však získal ve středověku, kdy se začal ve velkém pěstovat na zahradách. Měsíček byl používán jako léčivka, potravinové barvivo nebo v kosmetických přípravcích a zájem o něj byl tak velký, že ho lékárníci prodávali po sudech.

Měsíček se stal díky svým hojivým účinkům oblíbený nejen napříč staletími, ale i napříč generacemi. Měsíčkovou mast nebo olej užijí malá miminka, ale i naše babičky a dědečkové. Pohled na sytě žluté či oranžové květy měsíčku zlepšuje náladu a osvěžuje ducha, proto by neměl chybět v žádné zahrádce. Hospodyňky navíc ocení, že květní plátky měsíčku jsou jedlé, proto je lze použít v kuchyni pro dozdobení nebo obarvení pokrmů.

Výskyt měsíčku

Měsíček lékařský původně vznikl křížením středomořských druhů měsíčku polokřovitého a hvězdovitého. Zřejmě díky své nenáročnosti se později rozšířil po celém světě, a je hojně pěstován i v naších končinách. Můžeme se setkat s různými druhy měsíčku, nicméně všechny druhy jsou řazeny mezi léčivky.  

Měsíček je odolná letnička, která dorůstá do výšky až 60 cm. Kvete velkými oranžovými nebo žlutými květy od jara až do prvních mrazů. Staré herbáře praví, že větší sílu mají sytě oranžové květy, neboť obsahují více karotenů. Listy měsíčku jsou světle zelené, a když je rozemneme mezi prsty, příjemně voní.

herbalistaHerbalistova zajímavost:

Měsíček je skvělou bylinou do přírodních či ekologických zahrad. Odpuzuje brouka chřestovníka, obávaného škůdce chřestu a cibulovin, nebo housenky můry Manduca quinquemculata, které napadají rajčata a tabák.

Pěstování měsíčku

Pěstování měsíčku nevyžaduje velké pěstitelské zkušenosti ani speciální péči. Měsíček má rád teplo, světlo a spodní vláhu. Nedaří se mu ve špatně propustné a přemáčené půdě. Pro výsev semen je nejvhodnější dobou období od března do května, kdy už noční teploty neklesají pod 5°C. Měsíček vyséváme buď přímo do hlíny nebo do skleníku (doba klíčení je 5-14 dní). Semena by neměla být naseta příliš hustě, abychom zajistili, že bude mít každá rostlina dostatek světla, živin a vzduchu. Velkou výhodou měsíčku je, že se sám vysemeňuje, a sám si tak najde cestu, aby se ve Vaší zahrádce rozšířil. Měsíček můžete vysadit bez problému mezi ostatní bylinky a pokud zahrádku nemáte, dařit se mu bude i v květináči.

Sběr a sušení měsíčku

V lidovém léčitelství se využívají květy měsíčku, které obsahují nejvíce prospěšných látek. Květy sbíráme včetně kalichu a květního lůžka, nejlépe za slunného počasí, v pozdní odpoledne mezi 10-11. hodinou. Občas se setkáváme s doporučením sbírat pro léčebné účely pouze jazykové květy. Pravdou však je, že i trubkovité květy (terč uprostřed květu) včetně kalichu mají velmi cenné léčivé účinky a obsahují mnohem vyšší koncentraci éterických olejů než jednotlivé jazykové lístečky. Navíc je v nich přítomen alantoin – látka, která podporuje hojení.

Měsíček kvete od jara do podzimu a otrhává se průběžně. Tím zajistíme, že budou květy stále dorůstat, a my si stihneme udělat dostatečnou zásobu na zimu na čaj, tinkturu, mastičku nebo měsíčkový olej. Nejkvalitnější tzn. květy s nejvyšším obsahem léčivých látek poskytuje rostlina v červenci a v srpnu.

Koncem léta mohou listy napadnout plísně (tzv. plísňové onemocnění padlí). V tomto případě napadené listy otrhejte, aby se plíseň nešířila dál.

Květy sušte rozložené v tenké vrstvě na stinném místě. Pokud chcete květy sušit uměle, nepřekračujte teplotu 35°C. Kvůli obsahu slizových látek se může stát, že do sebe květy opět natáhnou vlhkost, a potom jsou náchylnější na zplesnivění. Občas je proto dobré květy zkontrolovat a případně dosušit. Usušené květy uschovejte na suchém místě v uzavřené neprůhledné dóze, aby měsíček neztratil barvu a aroma.

Použití a léčivé účinky měsíčku

Měsíček obsahuje karotenoidy a faradioly, které potlačují zánětlivé procesy, podporují hojící mechanismy a regeneraci tkání. Léčí kožní potíže, hojí drobná říznutí, odřeniny, omrzliny nebo popáleniny, včetně spálení od slunce. Měsíček obsahuje rovněž množství éterických olejů a flavonoidů, které zabraňují množení bakterií a saponiny, které působí proti virům. Pomáhá od plísňových onemocnění, šťáva ze stonků se používá na odstraňování bradavic, kuřích ok a mozolů. Měsíček ulevuje při kocovině a zmírňuje otoky.

Velkou výhodou měsíčku je, že neobsahuje sesquiterpenlaktony – skupina rostlinných látek, které vyvolávají přecitlivělost a kontaktní alergie. Vhodný je i pro děti, například ve formě oleje na suchou, podrážděnou opruzenou pokožku, nebo masti na drobné ranky a jizvy.

Měsíček lékařský má tyto léčivé účinky:

  • Má antibakteriální účinky
  • Působí jako antioxidant
  • Usnadňuje odkašlávání
  • Hojí poranění trávicího traktu (např. vředy)
  • Podporuje činnost jater
  • Zklidňuje
  • Mírní křeče
  • Zevně se používá na špatně hojící se rány, jizvy, odřeniny, popáleniny, omrzliny křečové žíly, kožní plísně, ekzémy, vyrážky a bércové vředy
  • Jako kloktadlo se používá při zánětech v dutině ústní
  • Přidaný do koupele léčí záněty pohlavních orgánů či hemeroidy

Kdo by se měl měsíčku vyvarovat?

Užívání měsíčku je obecně velmi bezpečné, ale vyvarovat by se mu měli lidé, kteří jsou alergičtí na rostliny z čeledi hvězdnicovitých.

těhotenství

Těhotné a kojící ženy by se měli vyvarovat vnitřnímu užívání, použití vnější je bez omezení. Užívání měsíčku se vyvarujte alespoň 2 týdny před plánovanou operací a neužívejte jej společně se sedativy nebo léky na tlak.

Recepty z měsíčku

Čaj z měsíčku lékařského

Měsíčkový olej

Měsíčková tinktura

Měsíčková mast

4.9/5 - (31 votes)
Předchozí příspěvek Další příspěvek