Blog post

Rakytníkový olej

Rakytníkový olej je obrovským zdrojem vitamínů a minerálních látek, které chrání lidský organismus před řadou onemocnění. Olej lze používat zevně i vnitřně a díky širokému využití by měl patřit do každé domácí lékárny.

Účinky rakytníkového oleje

Vnitřně se rakytníkový olej užívá především jako prevence, ale znám je i pro svou schopnost léčit vředové choroby v různých částech těla.
Olej se v tomto případě podává nemocným s opakujícími se žaludečními vředy vnitřně, a to 4x denně v průběhu 3-4 týdnů.  První známky zlepšení se dostaví do 2 týdnů a úplné vyléčení je téměř u 100 % nemocných.
Potvrzená je i schopnost rakytníku pozitivně ovlivňovat obranyschopnost organismu a urychlovat hojení.

Zevně se rakytníkový olej používá jako ochrana před slunečním zářením, na hojení ran a popálenin a jako součást krémů a mýdel.

Recept na rakytníkový olej

Pro přípravu rakytníkového oleje  budete potřebovat sušené plody rakytníku a extra panenský olivový olej.

Sušené plody rakytníku důkladně roztlučeme, dáme do zavařovací sklenice. Vše zalijeme kvalitním olivovým olejem tak, aby byly plody úplně ponořené. Zavřenou sklenici necháme stát na teplém místě a občas sklenicí zatřeseme a takto necháme stát 3 týdny. Poté hmotu pečlivě přecedíme přes kousek plátna, které i se směsí dobře vymačkáme. Rakytníkový olej přelijeme do tmavé sklenice a užíváme 3x denně jednu lžičku jako prevenci před nemocemi.

Vylepšený krém z rakytníku na obličej

20 kapek rakytníkového oleje z dužiny přidejte do 50ml krému na obličej/tělo, který běžně používáte.

Olej z rakytníku proti slunečnímu záření

50 kapek rakytníkového oleje z dužiny
50 ml sezamového oleje
50 ml třezalkového oleje
10 kapek éterického levandulového oleje

Olej z rakytníku vás po zevní aplikaci spolehlivě ochrání před nadměrným slunečním zářením a jeho následky, včetně alergií ze slunce. Olej užíváme však také vnitřně, 2 týdny před plánovanou expozicí na slunci, což posílí přirozenou ochrannou vrstvu pokožky a napomůže k uložení prospěšných karotenoidů. Užívejte denně 20 kapek oleje – čistý nebo třeba smíchaný do jogurtu nebo medu.

Rakytníkový olej na rány a popáleniny

K výrobě rakytníkového oleje na rány a popáleniny budete potřebovat:

20 kapek rakytníkového oleje z dužiny
50 ml třezalkového oleje
10 kapek éterického levandulového oleje

Herbalista radí: Rakytníkový olej můžete na rány používat v čisté formě nebo jako příměs do směsných olejů (2 – 5%). Rány následně překryjte obvazem, jelikož rakytníkový olej velmi silně barví!

Rakytník řešetlákový – další recepty a informace

4.9/5 - (47 votes)
Předchozí příspěvek Další příspěvek