Čaj z echinacey na podporu imunity

Blog post

Čaj z echinacey používali již severoameričtí indiáni, kteří jeho sílu používali při otravě krve, spále nebo záškrtu. Dnes již víme, že echinacea obsahuje látky, které podporují náš imunitní systém, a je proto označována za přírodní antibiotikum. Echinacea sice není bylinka vhodná pro dlouhodobou prevenci, ale je skvělým pomocníkem pro zmírnění příznaků a zrychlení průběhu onemocnění.   

Co budete potřebovat:

2 polévkové lžíce čerstvých natí echinacey
¾ litru horké vody

Recept na čaj z echinacey:

Nasbírejte 2 PL čerstvých natí třapatky nachové (především květní úbory). Bylinku spařte ¾ litrem vařící vody, nechte 10 minut louhovat a poté slijte.

Staré herbáře praví, že z drogy, tj. ze sušených natí, nelze léčivý čaj uvařit. Látky obsažené v rostlině jsou účinné pouze v čerstvém stavu. Sušená echinacea je však běžně k dostání v lékárně i na internetu. Zvažte tedy sami, zda sáhnete po sušené bylince nebo čerstvé. Já vždy používá čerstvou, dokud je na zahrádce a v zimních měsících používám na posílení imunity echinaceovou tinkturu nebo sirup.

Účinky čaje z echinacey:

Čaj poslouží jako podpůrná léčba při chronických infekcích dýchacích a močových cest, při nemoci z nachlazení, rýmě, angíně a jako doplňková léčba k léčbě antibiotiky. Čaj také zmírňuje úzkost a byly prokázány protinádorové účinky. Odvar z dvojité dávky bylinky nebo odvar ze šťávy vytlačené z květů lze použít k léčení menších poranění, spálenin a opařenin a ke kloktání při bolestech v krku.

Užívání echinacey:

Čaj z echinacey doporučujeme užívat krátkodobě, například jako prevenci před nachlazením nebo při prvních příznacích infekce – ve velké počáteční dávce, maximálně po dobu 2 týdnů. Potom musí následovat čtrnáctidenní přestávka. Nepřetržitá stimulace obranyschopnosti by totiž mohla vést ve své důsledku k potlačení imunity, proto je tzv. intervalová léčba základem bylinkářství.

Herbalista radí:

Neužívejte při tuberkulóze, leukémii, chorobách pojivové tkáně (kolagenózy), roztroušené skleróze, infekci HIV a autoimunitních onemocněních. Při pochybnostech konzultujte s lékařem. Dále nepoužívejte při sklonu k alergiím na hvězdnicovité rostliny.

Echinacea (Třapatkovka) – další recepty a informace

5/5 - (12 votes)
Předchozí příspěvek Další příspěvek