Podbělový čaj svými slizovými látkami chrání sliznice a napomáhá odkašlávání. Po podbělu tedy sáhněte v případě, že trpíte bronchitidou nebo mučivým kašlem.
-
Sléz lesní (Malva sylvestris)
Jak název napovídá, rostlina se používá pro léčbu podrážděné sliznice, ať už se jedná o dýchací, trávicí nebo vylučovací ústrojí. Sléz má navíc krásné květy a dosahuje úctyhodné výšky – kromě léku tedy vytváří i působivou zahradní dekoraci.
-
Tinktura z mateřídoušky – vnitřně i zevně
Tinkturu z mateřídoušky je doporučené používat jako kloktadlo při onemocněních sliznice dutiny ústní a pro odstranění zápachu z úst. Užívá se také při dně, revma, bolestech nervů a omrzlinách.
-
Mateřídouška obecná (Thymus vulgaris)
Mateřídouška obecná je však především nazývána „antibiotikum chudých“, neboť jejím nejvýznamnějším užitím je léčba nemocí dýchací soustavy a zánětlivých onemocnění obecně.
-
Divizna sápovitá (Verbascum phlomoides)
Divizna sápovitá byla dříve nazývána „herba lucernalia“ neboli rostlinná lampa, avšak svými medicínskými účinky daleko předčí využití divizny jako přírodní pochodně. Zářivě žluté květy pomáhají především při léčbě horních cest dýchacích, a to nejen při obyčejném nachlazení, ale také při chronickém astmatu.
-
Hluchavka bílá (Lamium Album)
Hluchavka bílá má protizánětlivý účinek a celkově uklidňuje, pozitivně působí na trávící a dýchací soustavu. Ženy ocení její schopnost zmírnit menstruační cyklus.