Hluchavka bílá (Lamium Album)

Blog post

Hluchavka bílá vděčí za své jméno s největší pravděpodobností kopřivě. Na rozdíl od kopřivy nemá nepříjemné žahavé chloupky,  proto je tedy „hluchá“ – nepálí. Léčivé účinky hluchavky se začali využívat v lidovém lékařství až v novověku. V minulosti byla také využívána v kosmetice k barvení vlasů. Dnes už jsou léčivé účinky hluchavky dostatečné známé, a proto je mezi bylináři hojně používaná, především pro její široké využití. Drobné květy hluchavky si možná pamatujete z letních sběrů léčivých rostlin ve škole a víte, že sběr vyžaduje hodně času a trpělivosti, která se však vyplatí.

Hluchavka bílá má protizánětlivý účinek a celkově uklidňuje. Čaj z hluchavky je znám především pro své pozitivní účinky na trávicí a dýchací soustavu. Ženy ocení čaj také pro jeho schopnost zmírnit menstruační cyklus. Koupel z natí hluchavky pomůže při hemeroidech, popálenináchporanění konečníku, ekzémechhojení ran.

Popis

Hluchavka bílá obsahuje výšky až 60 cm. Poznáte ji podle hranaté nevětvené lodyhy, které je ve spodní části nafialovělá a vyrůstají z ní vstřícné trojúhelníkové listy s jemnými chloupky. Listy hluchavky jsou zubaté a rostou spíše v horní části rostliny. Hluchavka bílá kvete bílými až žlutými kvítky, které jsou pro obsah aktivních látek nejúčinnější. Nať obsahuje menší množství léčivých látek, ale lze ji použít do koupele. Další druhy hluchavek, které mají žluté nebo fialové listy neobsahují léčivé látky.

Výskyt hluchavky bílé

V České republice roste hluchavka bílá poměrně hojně. Daří se jí na zahradách, v parcích, okolo cest, na rumištích nebo v příkopech, protože ráda vyhledávání půdu s vysokým obsahem dusíku. Hluchavku lze pěstovat ze semen nebo množit řízkováním. Dobře se jí daří ve stínu v kypré půdě obohacené listovkou nebo kompostem. Pokud má dostatečnou závlahu, daří se jí i na slunci.

Sběr hluchavky bílé

Nejvíce léčivých látek obsahují květy hluchavky, které jsou nejvhodnější k výrobě čaje. Nať se používá především ke koupelím, obsahuje o něco méně prospěšných látek, ale sbírá se lépe. Listy hluchavky jsou chutným a zdravým obohacením salátů. Hluchavka kvete od května do září a v době květu vytváří souměrné prohnuté pyskaté květy, které produkují na dně kalichu semena.  
Nať a listy hluchavky je nejvhodnější sbírat od března do září.

Květy hluchavky sbírejte za suchého počasí, aby do sebe květy nenatáhly vlhkost. Pozor dejte, aby se květy nepomačkaly. Špatně se pak suší a mohou hnědnout, což je znehodnocuje. Sušíme ideálně na přímém slunci, umělá teplota by neměla přesáhnout 35 °C. Skladujeme v uzavřených sklenicích, aby květy nenatáhly vlhkost. Papírové nebo látkové pytlíky nejsou k uskladnění hluchavky vhodné.

Léčivé účinky hluchavky

  • Působí protizánětlivě
  • Usnadňuje odkašlávání
  • Chrání sliznice dýchacích cest
  • Pomáhá při zánětech močových cest a při problémech s močením
  • Upravuje činnost střev
  • Má močopudné účinky
  • Čistí krev
  • Upravuje menstruační cyklus
  • Mírní gynekologické obtíže (například výtok)
  • Prokrvuje pokožku
  • Pomáhá při nespavosti
  • Zklidňuje nervovou soustavu
  • Zevně urychluje hojení drobných poranění, hemeroidů, vředů, má mírné znecitlivující

Recepty z hluchavky

Čaj z hluchavky
Obklad z hluchavkového odvaru na zanícenou kůži
Tinktura z hluchavky na nespavost
Koupele z hluchavky

5/5 - (18 votes)
Předchozí příspěvek Další příspěvek