Domácí měsíčková mast – recept, použití

Blog post

Měsíčková mast by měla být základem každé domácí lékárničky. Měsíček působí antisepticky, stimuluje látkový metabolismus kožních buněk, podporuje tvorbu nových buněk a zlepšuje prokrvení kůže. Díky těmto účinkům je velmi vhodný pro kosmetické využití, do mastí a krémů pečujících o pokožku. Vhodný je pro citlivou, vysušenou, poraněnou nebo podrážděnou kůži. Výborné výsledky má jeho použití také při hojení jizev, ať už jde o pooperační jizvy nebo ranky a jizvy, které zůstanou např. po neštovicích.

Měsíčková mast s olejovým základem

Co budete potřebovat na výrobu měsíčkové masti:

sušené květy měsíčku lékařského (20 g)
kvalitní za studena lisovaný olej (100 ml)
včelí vosk (15 g)
čisté dózy na hotovou mast
hrnec
gázu

Návod na přípravu měsíčkové masti:

Čerstvě natrhané nebo usušené květy měsíčku (20 g) zalijte 100 ml oleje. Olej vyberte vždy kvalitní, za studena lisovaný dle preferencí (mandlový, olivový, slunečnicový). Směs květů a oleje zahřívejte (ale nefritujte) 15 minut, poté přeceďte a nalijte znovu do hrnce. Odvažte si 15 g včelího vosku a nechte jej rozpustit v měsíčkovém oleji. Hrnec sejměte ze sporáku a obsah naplňte do čistých dóz. Vychladlé mastičky zavíčkujte a uchovávejte v lednici. Takto vydrží minimálně 1 rok.

Pro přípravu masti z oleje lze použít již připravený olej z měsíčku. Ten stačí pouze zahřát a přidat včelí vosk v předepsaném poměru.

Měsíčková mast se základem z vepřového sádla nebo lékařské vazelíny

Co budete potřebovat na výrobu měsíčkové masti:

sušený nebo čerstvý měsíček (3 hrsti)
vepřové sádlo nebo lékařskou vazelínu (250 g)
hrnec
čisté dózy na hotovu mast
gázu

Návod na přípravu měsíčkové masti:

V hrnci si rozehřejte vepřové sádlo nebo vazelínu. Přidejte květy měsíčku a nechte na ohni, dokud nezačne sádlo či vazelína bublat (nesmí se škvařit!). Poté sundejte z plotny a nechte 24 hodin odstát v zakrytém hrnci. Další den směs na mírném ohni rozpusťte, přefiltrujte přes gázu a plňte do menších dóz nebo kelímků. Mastičku uchovávejte v lednici, kde vám vydrží několik měsíců.

Měsíčková mast se základem z bambuckého másla

Co budete potřebovat na výrobu měsíčkové masti:

Bambucké máslo (20 g)
Kvalitní olivový, slunečnicový, sezamový nebo mandlový olej (20 g)
Včelí vosk (3 g)
Sušené květy měsíčku
Vitamín E (5 kapek)
hrnec
čisté dózy na hotovu mast
gázu

Návod na přípravu měsíčkové masti:

Bambucké máslo s olejem rozpusťte v hrnci a přidejte měsíček. Směs zahřívejte na mírném plamenu asi 5 hodin, a poté nechte 24 hodin odstát. Další den směs rozpusťte, opět zahřívejte alespoň hodinu a poté přefiltrujte přes gázu. Na závěr přidejte pár kapek vitamínu E a plňte do čistých nádobek. Uchovávejte v lednici.

Použití měsíčkové masti:

Mastičku aplikujte na drobné rány, jizvy nebo ekzém dle potřeby. Vhodná je pro děti i těhotné a kojící ženy.

Měsíček lékařský – další recepty a informace

4.1/5 - (36 votes)
Předchozí příspěvek Další příspěvek