Podbělový sirup připravovaný z květů, pupenů nebo listů působí blahodárně a hojivě především na dávivý kašel a zahlenění. Užívá se proti jarní únavě a napomáhá k obnově sil.
-
Jitrocel větší (Plantago major)
Už z dětských pohádek víme, že na drobné poranění musíme přiložit lístek z jitrocele. Pro jeho hojivé účinky otevřených ran se mu také říká myší ouško nebo ranocel.
-
Mateřídouškové víno jako posilující elixír
Mateřídouškové víno je posilující elixír, který vás vnitřně zahřeje a dobře naladí. Mateřídouškové víno se používá také jako prostředek tlumící kašel a mírnící křeče, například při menstruaci.
-
Obklad z mateřídouškového oleje při nachlazení
Tato léčebná metoda se již v minulosti osvědčila při potlačení epidemií černého kašle. V současnosti se využívá také proti obyčejnému nachlazení a intenzivnímu dráždění ke kašli.
-
Mateřídouška obecná (Thymus vulgaris)
Mateřídouška obecná je však především nazývána „antibiotikum chudých“, neboť jejím nejvýznamnějším užitím je léčba nemocí dýchací soustavy a zánětlivých onemocnění obecně.
-
Jitrocel kopinatý (Plantago lanceolata)
Už z dětských pohádek víme, že na drobné poranění musíme přiložit lístek z jitrocele. Pro jeho hojivé účinky otevřených ran se mu také říká myší ouško nebo ranocel. List jitrocele má významné protizánětlivé a čistící účinky, působí na odhlenění a vyčištění dýchacích cest, tlumí kašel a usnadňuje odkašlávání.