Kostivalová tinktura

Blog post

Kostivalová tinktura je určena jen pro vnější užití, ale i tak má velmi silné účinky. Bude se vám hodit především na bolest, otoky a špatně se hojící rány vzniklé nejčastěji v důsledku tupých poranění. Potírají se s ní pohmožděniny, bolavé nohy, klouby, záda, ale tinktura se může použít zevně opravdu na celé tělo. Osobně po potření bolavého místa dochází do 30 minut k úlevě a citelnému zlepšení. Potřené místo bývá od tmavé tinktury „umazané“, ale osobně si bolavá místa potírám před spaním a ráno se jen opláchnu vodou. Tinktura má unikátní schopnost se v krátké době vstřebat do postiženého místa a funguje opravdu skvěle. V lékárnách je možno zakoupit kostivalové masti a další přípravky z kostivalu, ale osobně mi na bolavá místa vždy nejvíce fungovala vlastně vyrobená domácí kostivalová tinktura, ke které mám jako výrobce i osobní vztah.

Recept na výrobu kostivalové tinktury je velice jednoduchý a pokud máte kostival na zahradě, tak jej určitě neničte a tinkturu si z něj vyrobte. Pokud v zemi necháte část kořenů, na jaře rostlina opět vyroste, a tak tohoto užitečného přírodního pomocníka můžete opětovně použít. 

Co budete potřebovat k výrobě domácí kostivalové tinktury.

K výrobě kostivalové tinktury jsou třeba jemně nasekané, nebo na tenké plátky nakrájené, omyté a ideálně čerstvé kořeny kostivalu. Při jejich sběru (kopání) kořeny jednoznačně rozpoznáte, protože jsou poměrně křehké, lze je krásně přelomit a po přelomení z nich vytéká blahodárný sliz.
Dále je třeba minimálně 40% alkohol, ale můžete použít i silnější.
Zavařovačku, větší sklenici nebo ideálně tmavou dózu.

Výroba kostivalové tinktury:

Pro výrobu kostivalové tinktury nejdříve kořeny kostivalu nakrájejte na tenké plátky. Při jejich krájení uvidíte, jak se z nich uvolňuje blahodárný sliz, který obsahuje léčivé látky. Zavařovačku nebo čirou sklenici naplňte až po okraj nakrájenými kořeny kostivalu a zalijte je minimálně 40% alkoholem tak, aby byly zcela ponořené. Tinkturu nechte minimálně 4 týdny odpočívat, ale pravidelně ji protřepávejte. Osobně nechávám tinkturu v bytě na okně, kde je teplo a tinkturu občas prosvítí sluneční paprsky.  Vzniklou hnědou tekutinu po měsíci přelijte do tmavých lahviček, které označte štítky s datem výroby. Kořeny kostivalu lze nechat v tinktuře i celý rok. Takto připravená tinktura vám vydrží až 3 roky.

Použití kostivalové tinktury:

Kostivalová tinktura se používá k ústupu bolesti a otoku, lepšímu hojení ran, regeneruje tkáně, sliznice a okostnice. Od pradávna kostival naši předci používali na modřiny, naraženiny a zlomeniny
Nezapomeňte, že je pouze pro vnější užití, například na obklady a mazání.

Herbalista radí:
Na unavená záda je nejlepším pomocníkem masáž z kostivalové tinktury, kterou nechte po aplikaci vsáknout do kůže a až následně opláchněte. Tato procedura mi od bolesti zad vždy zaručeně pomohla.

Kostival lékařský – další recepty a informace

4.7/5 - (40 votes)
Předchozí příspěvek Další příspěvek