Heřmánkový čaj při nachlazení, k inhalaci a také pro děti

Blog post

Heřmánkový čaj je vhodný při rýmě a nachlazení a při zánětu horních cest dýchacích, protože má protizánětlivé a antibakteriální účinky. Je také ideálním pomocníkem pro regeneraci střev, zklidnění podrážděného žaludku, odstranění plynatosti nebo při průjmu. Pomůže vám také při problémech s močovými cestami, menstruací a nespavosti. Jeho využití je velice široké a jeho lahodná chuť je nezaměnitelná.

Příprava heřmánkového čaje:

1 – 2 čajové lžičky květních úborů heřmánku
1 šálek horké vody

Jak na to:

Heřmánek přelijte horkou vodou, nechte 7 minut přikryté louhovat. V případě preventivního užití čaj doslaďte 2 lžičkami cukru.

Účinky heřmánkového čaje:

Na nemoci trávicího traktu pijte na lačný žaludek 1 šálek třikrát denně. Pozor – čaj byste měli pít ještě 2 až 3 týdny po odeznění akutních příznaků. Při preventivní očistě střev pijte 1 šálek oslazený cukrem třikrát až čtyřikrát denně.

Heřmánkový čaj pro děti:

Čaj z heřmánku je velice vhodný pro malé děti i kojence, kterým pomáhá s nespavostí, se zažíváním a zklidňuje střeva a žaludek. Blahodárně působí na celou nervovou soustavu a celkově zklidňuje. Malým dětem ale raději nepodávejte více než 1 šálek čaje denně.  Stejně tak kojící a těhotné ženy mohou heřmánkový čaj užívat, ale raději jen v malém množství, protože by mohl vyvolat menstruaci.

Herbalista radí:
Heřmánkový čaj je skvělý pomocník na vyvolání menstruace a při bolestivé menstruaci. Stačí několik dní popíjet heřmánkový čaj a menstruace se zaručeně dostaví.

Heřmánkový čaj k inhalaci nebo obkladu

Čaj z heřmánku k vnějšímu užití se využívá ve formě parní inhalace nebo obkladu. Napomáhá hojení ran, mírní bolesti, otoky, zánět dásní a léčí kožní vyrážky a popáleniny.

Co budete potřebovat:

1 – 2 čajové lžičky květních úborů heřmánku
1 šálek horké vody

Jak na to:

Heřmánek přelijte horkou vodou, nechte 10 minut přikryté louhovat.

Užití:

Kloktadlo nebo inhalace při zánětech a podráždění sliznice nosu či dutiny ústní
Obklad na špatně se hojící rány, popáleniny a kožní vyrážky.

Heřmánek pravý – další recepty a informace 

Předchozí příspěvek Další příspěvek