Heřmánek pravý (Matricaria recutita)

Blog post

Heřmánek pravý je jedním z nejstarších a nejznámějších léčivých prostředků. Jeho účinky byly známy již ve starém Egyptě, kde byl heřmánek považován za květinu boha slunce. Žlutý terč uprostřed květenství skutečně připomíná zářící kotouč, který můžeme na obloze pozorovat během letních dnů, a i oslnivá vůně rostliny odráží léčivou sílu této rostliny. Použití heřmánku pravého je mimořádně univerzální – pomáhá na rány, při nachlazení, žaludečních potížích, uklidňuje a má roli také v dětské a ženské medicíně.

Heřmánek pravý je jednoletá až dvouletá rostlina dorůstající do výšky 40 cm. Typické je pro něj žluté, vypouklé, uvnitř duté lůžko, ze kterého vyrůstají bílé okvětní lístky podobné sedmikrásce. Pokud je rozemneme mezi prsty, intenzivně voní, díky čemuž se dá bylinka snadno odlišit od velmi podobného heřmánkovce nevonného. Tato léčivka má lysý stonek s drobnými, jemně členěnými lístky. Kvete od května do září a plodem jsou drobné nažky do velikosti 1 mm.

Výskyt heřmánku

Původní domovinou heřmánku byla jižní a východní Evropa a jihozápadní Asie. Dnes se vyskytuje v mírném pásmu a na severu subtropů po celé Euroasii, s osivem byl zavlečen také do Ameriky a Austrálie. Bylince svědčí teplejší oblasti, takže ho najdeme na polích, vinicích, skládkách, loukách, okolo zdí a cest. V současnosti je rozšíření rostliny menší kvůli jeho dřívější masové likvidaci jako nežádoucího plevele.

Pěstování heřmánku

Pro heřmánek zvolte slunné stanoviště s humózní, hlinitou půdou. Výsev lze provádět na jaře od března do dubna nebo na podzim od půli srpna do půli září. Pokud se rozhodnete pro podzimní termín, z bylinky přezimuje jen malá listová růžice, která začne brzy kvést. U jarního výsevu je doba květu o něco opožděná a výnosy nejsou tak velké. Semena zasaďte do řádků nebo hnízd a nezakrývejte je půdou. Okolí heřmánku udržujte v bezplevelném stavu, jinak ho mohou vytlačit jiné druhy.

Jestliže chcete bylince dopřát to nejlepší, vylepšete půdu jílovou moučkou.

Sběr heřmánku

Květ: květen až srpen

Květ heřmánku se pro medicínské účely využívá čerstvý i sušený. Sběr heřmánku provádíme ideálně ihned zrána, třetí až pátý den po rozvití. Počasí musí být teplé a suché, aby v květu nezůstala zachycená rosa nebo déšť. Sklizeň můžete provádět během celého léta, ovšem nikdy nezpracovávejte starší květy, protože neobsahují takové množství léčivých látek. Heřmánek se suší ve stínu na lísce nebo lněné tkanině, případně umělým teplem do 40 ºC. Výsledný produkt se skladuje v papírových sáčcích nebo v uzavíratelných sklenicích.

Herbalista radí:

Pokud sbíráte heřmánek ve volné přírodě, vyhněte se okrajům frekventovaných silnic. Znečištěné květy by se vám jistě neodměnily efektivní léčbou.

Léčivé účinky heřmánku

Heřmánek pravý toho umí skutečně spoustu. Je jednou z bylinek, kterou můžeme s klidným svědomím označit za všelék.

Flavonoidy, které obsahuje, mají silné protizánětlivé účinky. Má také analgetické účinky, které pomáhají při bolesti hlavy a bolesti svalů. Pozitivně působí také  na nervový systém, což z něj činí vhodnou volbu pro léčbu nespavosti a úzkosti. Má také antispasmodické účinky, které pomáhají při bolestech břicha a průjmech. Jeho protizánětlivé účinky se využívají při kožních problémech, jako jsou ekzémy a lupénka. Heřmánek má také diuretické účinky, které pomáhají při léčbě edému a vysokého krevního tlaku.

Asi nejvíce je však heřmánek používán při léčbě angíny, nachlazení, infekcemi a problémy s trávením.

  • má protizánětlivé a antibakteriální účinky
  • působí hojivě
  • pomáhá při rýmě a kašli
  • odstraňuje plynatost a křeče trávicího traktu
  • zklidňuje podrážděný žaludek
  • zastavuje průjem a zvracení
  • mírní problémy močových cest
  • podporuje pocení
  • působí blahodárně na celou nervovou soustavu
  • pomáhá při nespavosti a nechutenství
  • odstraňuje menstruační bolesti, používá se také při vynechání menstruace nebo její nepravidelnosti
  • zevně heřmánek zklidňuje podráždění očí, mírní zánět dásní, urychluje hojen ran a popálenin a také léčí kožní vyrážky

Herbalista varuje!

U náchylnějších osob může heřmánek způsobit svědivou vyrážku. Těhotné ženy ho nesmí užívat ve větším množství – může vyvolat menstruaci.

Recepty

Heřmánková koupel
Heřmánková kúra na žaludeční vředy
Heřmánková ústní voda
Heřmánkový čaj
Tinktura z heřmánku

5/5 - (22 votes)
Předchozí příspěvek Další příspěvek