Bříza bělokorá (Betula pendula)

Blog post

Bříza bělokorá je strom s typickou bílou kůrou a drobnými lístky ve tvaru srdce. Dříve byla bříza považována za sídlo bohů a symbol života a mladí. Vliv látek obsažených v míze a listech skutečně můžeme považovat za „božský“ i dnes. Bříza bělokorá je vhodná k detoxikaci organismu, působí omlazujícím efektem na stav pleti a vlasů a díky močopudným účinkům je skvělým lékem na nemoci vylučovací soustavy. Bříza bělokorá je navzdory svému něžnému vzhledu stromem solitérem, který odvážně odolává mrazu a vyroste i na zeminách chudých na živiny. Možná také proto dokáže posílit imunitu a vrátit tak sílu lidskému tělu.

Tenký bílý kmen břízy s množstvím tmavších puklin je ověnčený korunou s drobnými zašpičatělými lístky připomínajícími tvarem kosočtverec. V mládí má strom patřící do čeledi břízovitých světle hnědou až načervenalou barvu a bělá teprve s přibývajícími léty. Obvykle je bříza bělokorá menšího vzrůstu, ale ve vzácných případech dosahuje výšky až 25 metrů. Květ břízy jehnědy podlouhlého tvaru – znají dobře především alergici. Tento strom během jara vychrlí do vzduchu neuvěřitelné množství pylu, které dokáže citlivější jedince značně potrápit.

Výskyt

Bříza bělokorá je typickým stromem našich lesů a parků a pro své hojné rozšíření bývá někdy považována za plevel. Jedná se o pionýrskou dřevinu, které osídlila bezlesnou bažinatou krajinu severu ihned po skončení doby ledové. Najdete ji proto v celé Evropě, zasahuje také na Sibiř až do Koreje a Japonka. Roste často na lesních světlinách, na úhorech, haldách apod.

Pěstování

Ačkoliv se bříza bělokorá uchytí prakticky kdekoliv, například i v nehostinných horských oblastech nebo na střechách domů, vyhovuje jí především dobře propustná, stále vlhká zemina. Na druhou stranu vyžaduje slunné stanoviště, kde je minimální část dne stín. Mocný kořenový systém zasahuje do půdy na povrchu a vysává z ní veškeré cenné živiny. Pokud budete břízu pěstovat na zahrádce, vyberte pro ni spíše osamocené místo, kde je nepravděpodobné, že byste strom v budoucnu přemisťovali. Bříza je mrazuvzdorná a celkově nevyžaduje žádnou zvláštní péči.

Sběr (list a míza)

Míza: únor, březen
Listy a pupeny: březen až červen

Míza břízy je pro své účinky ceněným produktem, nicméně ve volné přírodě je její sběr neodborně a nešetrně ZAKÁZÁN. Důvodem je především množství neodborných zásahů, kdy stromy doslova „vykrvácely“.

Pokud pěstujete břízu na vlastní zahradě, pracujte vždy se stromem, který má ve výšce 1 metru průměr kmene 20 až 30 cm. Nejlepší období pro sběr březové mízy je únor – březen. Zde vyvrtejte nebo nařízněte otvor do hloubky 2 až 5 cm, který však nesmí být širší než 0,5 cm. Do díry zasuňte skleněnou (případně plastovou) trubičku, dutou bezovou větévku nebo pevné slaměné stéblo. Mízu čerpejte do přistavené nádoby o maximálním objemu 2 až 3 litry jednou za 2 roky. Pamatujte na to, že je to jako s odběrem krve, a proto není dobré stromu odebrat všechnu mízu. Po sklizni díru důkladně uzavřete stromových balzámem (nejlépe štěpařským nebo zahradnickým voskem). Uchovávat ji můžete zmrazenou nebo čerstvou. Míza břízy má hned zjara lahodnou, čirou a sladkou chuť, která však tuto chuť ztrácí s každým dalším odběrem. Pokud se na na bříze začnou otevírat pupeny nebo dokonce raší nové listy a míza z břízy ztratí svou nasládlou chuť, měli byste s odběrem skončit a odběr opakovat až příští jaro. 

Léčivé účinky březové mízy

Jarní březová míza má mnoho léčivých účinků a lze jí používat zevně i vnitřně. Vnitřně se míza pije při rakovině, při revmatismu a dně, proti hemeroidům, ledvinovým chorobám a jako jarní očistná a regenerující kůra. Míza po zimě posiluje obranyschopnost organismu a celkově posiluje, proto je její užívání doporučeno po operacích nebo nemocích. Zevně se březová míza používá na podporu vlasů a proti lupů a pihám.  

Herbalista radí
Pokud chcete trvanlivost čerstvé březové mízy prodloužit asi o týden, přidejte do ní skořici a hřebíček. Míza začíná velmi rychle kvasit, takže i v lednici je přibližně po 5 dnech nepoužitelná.

Sběr březových listů

Listy a pupeny břízy obsahují nejvíce léčivých látek čerstvě zjara, tedy v březnu. Při sběru je odstřihujeme nůžkami nebo uštipujeme nehty. Nikdy však netrhejte listy v příliš velkém množství, ani si nevybírejte koncové větve – strom byste mohli poškodit. Při přenosu sklizně dávejte pozor na zapaření a ihned listy rozložte v tenké vrstvě do 5 cm na síto nebo na plech s pečicích papírem. Březové listí se nechává sušit samovolně ve stínu v místnosti s pokojovou teplotou.

Léčivé účinky březových listů

Březové listy jsou starým lidovým léčebným prostředkem především díky svým močopudným a antiseptickým účinkům . Listy břízy se proto používají jako diuretikum, protože vyvolávají diurézu (močení) bez toho, aniž by dráždily ledviny. Listy také odstraňují bílkovinné látky vyloučené při ledvinových chorobách. Listy se nejčastěji používají na přípravu březového čaje.

Léčivé účinky břízy

Již staří druidové považovali břízu za význačný strom a hojně ho používali pro léčbu řady chorob. Bříza podporuje pocení, čistí krev, detoxikuje organismus, má dezinfekční účinky a posiluje imunitu. Možnosti využití břízy jsou úctyhodné i dnes. 

  • má dezinfekční účinky
  • povzbuzuje chuť k jídlu
  • vyznačuje se močopudnými účinky – využívá se proti ledvinovým kamenům a obecně onemocnění ledvin, zánětům močových cest, bolestech močového měchýře
  • podporuje pocení
  • pomáhá čistit krev
  • posiluje imunitu
  • urychluje látkovou výměnu a je tedy vysoce vhodná pro detoxikaci organismu a při jarních očistných kůrách
  • působí proti dně a revmatizmu
  • čistí pleť, podporuje růst vlasů, působí proti lupům a zvýšené mazotvorbě pokožky hlavy

Herbalista radí
Mladé lístky břízy rozmixované na kaši a upravené do čaje mírní projevy cukrovky

Zajímavost
Nové studie odhalili účinek látky obsažené v bříze, která je schopna hubit buňky zhoubných kožních nádorů. Z tohoto výtažku se proto vyrábí ochranný kožní krém. Zajímavé také je, že z březového dřeva je získáván xylit, který se využívá jako náhradní sladidlo nekazící zuby. Ze dřeva břízy se tradičně získává aktivní uhlí, které slouží jako absorbens a střevní dezinfekce při průjmech, otravách a při nadměrné tvorbě plynů ve střevním traktu.

Recepty

Březový čaj
Výtažek z březových pupenů
Tinktura z pupenů břízy

4.8/5 - (26 votes)
Předchozí příspěvek Další příspěvek