Blog post

Proč je důležitá jarní očistná kúra?

Jarní očistná kúra je důležitá, neboť zima znamená pro mnohé z nás omezení pohybu na čerstvém vzduchu, jíme více sladkých a mastných jídel a méně ovoce a zeleniny. Z toho všeho vzniká řada různých problémů jako je zácpa, vyrážky nebo revmatismus. Proto s příchodem jara a jeho zeleně má každý z nás, jeden více, druhý méně, zapotřebí uvést ve svém těle zase vše do pořádku, a právě k tomu jsou dobré jarní očistné a regenerační kúry. Příroda a její léčivé bylinky nám na jaře vytvářejí prostřený stůl k očistným kúrám a je jen na nás, kterou si vybereme.

Bylinky na jarní očistnou kúru

Pampeliška lékařská

Každý z nás si s pampeliškou zavzpomíná na dětství, kdy mu stonek posloužil jako hudební nástroj a květ jako ozdoba na hlavu. Pampeliška je nejvhodnější bylinkou na čištění krve a orgánů, neboť podporuje látkovou výměnu a je silně močopudná. Čerstvé listy lze přidat do tvarohových pomazánek, do polévek nebo si z nich můžete udělat salát.

Řeřicha potoční

Další bylinka, která nám brzy zjara nabízí své služby je řeřicha potoční. Řeřicha působí močopudně a podporuje tvorbu trávicích šťáv a žluče, čímž podporuje a zrychluje trávení. Řeřichu doporučujeme používat pouze čerstvou, neboť sušením ztrácí sílu. Čerstvá šťáva z řeřichy potoční je dokonce tak silná, že se používá pouze zředěná vodou v poměru 1:5. Nezředěná by mohla způsobit podráždění a zanícení trávícího ústrojí. Nic nám však nebrání, abychom si několika lístečky řeřichy doladili chuť pomazánek nebo jimi ozdobili chlebíčky. Velmi dobrou chuť dává řeřicha hlávkovému salátu, spolu s kopřivou a medvědím česnekem.

Kopřiva dvoudomá

Kdo z nás by nevěděl, jak dobrý a zdravý je jarní špenát z mladých kopřiv. Zejména pak pro slabé a bledé děti, protože obsahuje velké množství železa potřebného pro tvorbu červených krvinek. Velikonoční nádivka s kopřivami, polévka z kopřivy nebo bramborové placky s kopřivou jsou pak dalšími recepty z kopřivy, které vaše tělo na jaře ocení. 

Mařinka vonná

Příroda nám přichystala i bylinku, kterou uvítáme při nedělním posezení s přáteli. Je to mařinka vonná, která má svým uklidňujícím účinkem blahodárný vliv na nervovou soustavu a používá se do jarní májové bowle, kterou ocení každá návštěva.

Klášterní recept na jarní májovou bowli:

Klášterní recept

30 g kvetoucích snítků mařinky vonné
20 g listů lesní jahody
10 g listů černého rybízu
10 g popence břečťanolistého

Všechny tyto bylinky uložíme do nahřáté porcelánové nádoby, přidáme 150 g práškového cukru a na 2 hodiny přikryjeme. Následně přelijeme 3 l bílého vína a opět necháme přikryté 2 hodiny stát. Jarní májovou bowli poté přefiltrujte přes plátno a máte hotovo.
Bowle se podává nejlépe chlazená, pije se po jídle a potěší vás faktem, že posiluje srdeční činnost a trávící trakt.

Variantou pro děti je nealkoholický nápoj z mařinky, který připravíme tak, že několik snítek mařinky vonné ponoříme na několik hodin (2 hodiny a více) do jablečného moštu. Nápoj je velmi lahodný, uklidňující a lze ho podávat i osobám, které nemohou pít alkohol.

Švýcarská autorka paní Christine Abbondio-Künzle v knize „Waldleben“ v básni Jarní úklid říká:

„…Vezmi smetanku a macešku, i hrstku kopřivy.
Uvař všechno v hrnečku, vypij a uvidíš ty divy.
Dívej se na svět tak jako sluníčko, vesele tě to naladí.
Dívej se dolů i na malé kvítečko, protože ze země ti roste zdraví.
Co je plesnivé, vyhoď ze srdce, bližnímu přívětivou ukaž tvář,
tak budeš žít zdravě a vesele snad i stovku let uhlídáš!“

5/5 - (22 votes)
Předchozí příspěvek Další příspěvek