Šalvějový čaj je pro své antivirotické a antimikrobiální účinky používán především při zánětech horních cest dýchacích a hrtanu, tzn. při angíně, rýmě, kašli, na léčbu čepů na mandlích, ale také jako výborný hojivý lék při poranění dutiny ústní (hojení po chirurgických zákrocích, vytržení zubu, stomatologické operace, na afty atd.)
-
Měsíčkový čaj s protizánětlivými účinky na bolavý žaludek
Měsíčkový čaj s protizánětlivými účinky posiluje imunitu, působí blahodárně na játra, žlučník, žaludek a zažívací trakt a má protinádorové účinky.
-
Šalvěj lékařská (Salvia oficinalis)
Šalvěj lékařská neboli „spása světa“. Bylinka s krásným fialovým květem a oslnivou vůní, která byla našimi předky považována za magickou, protože má skvělé protizánětlivé účinky a zároveň se jedná o přírodní antidepresivum, proto má také pozitivní vliv na dobrou náladu.
-
Tinktura z mateřídoušky – vnitřně i zevně
Tinkturu z mateřídoušky je doporučené používat jako kloktadlo při onemocněních sliznice dutiny ústní a pro odstranění zápachu z úst. Užívá se také při dně, revma, bolestech nervů a omrzlinách.
-
Bez černý (Sambucus nigra)
Keř bezu černého kvetoucí romantickými žlutobílými květy byl v dávným dobách považován za posvátný strom a označuje se někdy jako „lékárna chudých“.
-
Mateřídouška obecná (Thymus vulgaris)
Mateřídouška obecná je však především nazývána „antibiotikum chudých“, neboť jejím nejvýznamnějším užitím je léčba nemocí dýchací soustavy a zánětlivých onemocnění obecně.
-
Dub letní (Quercus robur)
Dub letní byl již v keltských dobách využívám pro své mimořádné léčivé účinky. Známy jsou především dezinfekční, hojivé, stahující a vysušující účinky kůry, ale lze využít i listy, žaludy nebo pupeny. Dubové kapky, čaj nebo koupel jsou neznámější recepty, pro které si dub oblíbíte.
-
Kokoška pastuší tobolka (Capsella bursapastoris)
Ačkoliv je kokoška pastuší tobolka považována za invazivní plevel, už naše babičky využívali ji k zastavení krvácení a k urychlení hojení ranek. Název pastuší tobolka vychází ze srdčitého tvaru plodu, který připomíná koženou mošnu, jež si brali dříve na cesty pastýři.