Řebříčkový čaj – recept, použití, léčivé účinky

Blog post

Účinky řebříčkového čaje jsou známy od pradávna, kdy byl často užíván při chřipce a nachlazení. Řebříčkový čaj se užívá vnitřně také k pročištění krve a organismu, při potížích s trávením, menstruačních bolestech, žaludečních kolikách, nechutenství, při průjmu a nadýmání. Čaj můžete aplikovat také při léčbě močových cest, krvácivých stavech nebo k tišení kašle. Známé jsou také jeho protizánětlivé a hojivé účinky. Čaj z řebříčku užíváme nejlépe neslazený a jako u většiny bylinných čajů platí pravidlo, že pokud jej užíváte například měsíc, měli byste následně alespoň měsíc jeho užívání přerušit.

Co budete potřebovat k přípravě řebříčkového čaje:

2 čajové lžičky řebříčkové natě
0,25 l horké vody (šálek)

Řebříček je běžnou bylinkou, kterou najdete téměř na všech loukách. Krásné bílé květy řebříčku sbírejte nejlépe během slunných dnů od června do září a vždy dbejte na sběr neodkvetlých a nenahnědlých květů.

Jak na to:

Řebříček spařte šálkem horké vody, nechte 7 -10 minut louhovat, poté slijte. Řebříčkový čaj by se neměl nikdy vařit, protože tak přichází o účinné látky.

Pijte třikrát až čtyřikrát denně mezi jídly 1 šálek čerstvě připraveného čaje.

Účinky řebříčkového čaje:

Řebříčkový čaj má skvělé léčivé účinky především při potížích s trávením, křečích v trávicím traktu, žaludečních kolikách, nechutenství, průjmu a nadýmání, jako podpůrná léčba při zánětech močových cest, krvácivých stavech a k tišení kašle. Účinný je také na zmírnění migrény nebo bolesti hlavy.

Účinky řebříčkového čaje znaly již naše babičky, které jej užívaly především pro schopnost upravit menstruační cyklus a s zmírnit s ním spojené bolesti, především menstruační křeče. Pití čaje je vhodné také v období klimakteria, pro ustálení hladiny hormonů. 

Při nachlazení nebo chřipce lze užívat vychlazený řebříčkový čaj, který luhujeme v přikrytém šálku 10 minut.

herbalistaHerbalista radí:
V těhotenství není vhodné pít řebříčkový čaj, stejně tak by se jeho užívání měly vyhnout kojící ženy a lidé s nízkým krevním tlakem.

Řebříčkový nálev k vnějšímu užití

Řebříčkový nálev k vnějšímu užití připravíme stejným způsobem jako čaj. Studené a teplé řebříčkové obklady či lázně působí proti choroboplodným zárodkům, posilují a napínají mastnou a nečistou pleť, slouží k potlačení popraskaných žilek v obličeji.

Užití řebříčkového nálevu:

Řebříčkový nálev můžeme použít jako obličejová parní lázeň s přídavkem řebříčkových úborů působí proti choroboplodným zárodkům.

Obklady z řebříčků působí na mastnou a nečistou pleť a při kuperóze (začervenalé žilky).

Řebříček obecný – další recepty a informace

4.8/5 - (76 votes)
Předchozí příspěvek Další příspěvek