Petrklíčový čaj proti kašli

Blog post

Petrklíčový čaj je výborný pomocník při kašli, zánětech horních cest dýchacích, léčí zánět hrtanu a průdušek. Prvosenka působí na zlepšení nálady, tlumí migrénu, má jemnou medovou chuť a najdete jí většinou na lesních pasekách, které nejsou pravidelně sekány. Prvosenka zklidňuje, působí močopudně iprojímavě a proto patří mezi ideální bylinky pro jarní kúru k pročištění organismu.

Co budete potřebovat:

sušené květy petrklíče

Recept na petrklíčový čaj:

Dvě lžičky květů zalijeme 250 ml horké vody a necháme 15 minut odstát, aby se léčivé látky vylouhovaly do vody. Poté nálev scedíme a po mírném vychladnutí vypijeme.

Užívání petrklíčového čaje:

Čaj pijeme 3x denně při kašli a nachlazení. Při bolesti hlavy a migréně dle potřeby.
Dětem se připravuje čaj z květů pro lepší spaní.

Odvar z petrklíčů

Při silných bolestech hlavy, špatné náladě nebo migréně pijeme odvar z kořene (oddenku) petrklíče.

Jak na to:
Jednu lžíci rozdrceného kořene (oddenku) prvosenky zalijeme 250 ml studené vody a přivedeme k varu. Po 10 minutách odvar odstavíme, přikryjeme a po dalších 10 minutách scedíme. Pijeme vlažný několikrát denně.

Herbalista radí:
Sběrem kořene (oddenku) tuto krásnou, léčivou a chráněnou bylinku zničíte a proto vždy sbírejte jen nutné minimu případně si vyberte alternativní přírodní lék – čaj z meduňky, levandulový čaj

Jarní kúra

Smíchejte 30 g prvosenkových květů, květenství sedmikrásky, listů břízy a natí kopřivy. Směs zalijte horkou vodou a nechte louhovat 10 minut. Pijte 3x denně 1 šálek po dobu 6 týdnů.

Prvosenka jarní – další recepty a informace

5/5 - (27 votes)
Předchozí příspěvek Další příspěvek