Levandulový čaj – léčivé účinky, recepty

Blog post

Levandulový čaj před jídlem povzbuzuje chuť jídlu, po jídle podporuje trávení a snižuje nadýmání. Pití čaje před spaním zklidňuje, uvolňuje a prospívá kvalitnějšímu spánku. Vhodný je proti průjmu, nadýmání i nervozitě. Někteří bylinkáři nemají chuť levandulového čaje příliš v oblibě, protože chuť a vůně čaje je dosti výrazná, a proto levandulový čaj míchají s jinými bylinkami, které mají uklidňující účinek (meduňka, mučenka, třezalka, kozlík, máta). Někteří používají menší množství sušené levandule, a tím výraznou chuť a vůni bylinky utlumí. 

Co budete potřebovat:

1 – 2 lžičky čajová lžička levandulových květů
1 šálek horké vody

Recept na čaj z levandule:

Spaříme 1 – 2 lžičky levandulových květů 250 ml horké vody a necháme odstát zhruba 10 minut, aby se účinné látky vylouhovaly do vody. Čaj z levandule se pije 2krát denně, vždy čerstvý, a lze ho připravit jak ze sušených, tak čerstvých květů. Pokud si nevíte rady, jak správně levanduli na čaj usušit, navštivte naši stránku o levanduli lékařské

Recept na levandulový čaj při jarní a podzimní špatné náladě:

Do láhve nasypeme 50 g sušených nebo čerstvých levandulových květů a přidáme stejný díl meduňky a 1 lžíci anýzu. Bylinky zalijeme 50 ml (alespoň 40% lihu) a dolijeme 0,75 l bílého vína. Láhev uzavřeme a necháme 2 týdny stát na teplém a tmavém místě. Po dvou týdnech scedíme a užíváme panák/štamprli několikrát denně po jídle. 

Účinky levandulového čaje:

Levandulový čaj (1-2 šálky) je nejvhodnější pít zhruba hodinu před spaním. Celkově zklidní organismus, čímž pomůže k dobrému spánku. Levandulový čaj tlumí bolesti trávícího traktu, podporuje trávení a pomůže i při zácpě a nadýmání. 

Inhalace páry z levandulového odvaru nebo čaje pozitivně působí při nachlazení a hojí podrážděné nosní sliznice. Levandulový čaj lze také připravit s dvojnásobným množstvím květů a dvojnásobkem vody. Takto připravený čaj a jeho páru inhalujte v předklonu s hlavou zakrytou ručníkem.

V těhotenství se doporučuje levanduli (taktéž levandulový čaj) užívat pouze v malých dávkách. Obecně radíme těhotným levanduli nepoužívat vůbec a raději nasadit až po porodu. Nezapomeňte, že levandule snižuje schopnost koncentrace
Stejně tak jako téměř u všech bylinek doporučujeme po 14 denním užívání levandulového čaje pití bylinky přerušit a v případě potřeby opět užívat po dalších 14 dnech.

Levandule lékařská – další recepty a informace

 

4.7/5 - (89 votes)
Předchozí příspěvek Další příspěvek