Meduňkový čaj

Blog post

Meduňkový čaj s medovou a citrónovou chutí dokáže uklidnit nervy, zajistí dobrý spánek a také snižuje krevní tlak a působí proti horečce. Čaj obsahuje množství silic a hořčinů, které mají mírně analgetické a sedativní účinky, proto uvolňuje žaludeční křeče a křeče v podbřišku. Výborně působí na zpomalení tepu, zpomaluje bušení srdce a lze ho použít i jako sedativum. Nejnovější studie hovoří o tom, že meduňka působí proti virům (opar herpes simplex atd.). Chuťově patří meduňka k těm nejlepším bylinkám, a pokud jí uvaříte z čerstvých listů a přidáte med a citrón, vytvoříte tak lahodný a zdravý nápoj. Sušená kvetoucí nať meduňky je jednou z nejčastěji používaných příměsí do bylinkových čajových směsí.

Recept na meduňkový čaj na uklidnění

Co budete potřebovat:

Sušená meduňková nať nebo čerstvé listy listy meduňky
Denní dávkování: 1,5 – 4,5 g listů na nálev (1 – 2 hrsti)

Příprava meduňkového čaje:

Meduňkový čaj připravíme tak, že zalijeme 1-2 čajové lžičky sušené meduňky 1 šálkem horké vody. Nikoli vroucí (cca 80-90 °C)! Necháme louhovat zhruba 7-10 minut přikryté pod pokličkou, aby se nám éterické oleje nevypařily spolu s vodní párou. Poté slijeme a zkondenzované kapky s cennými éterickými oleji nakapeme zpět do čaje. Čaj můžeme dosladit medem dle libosti.

Herbalista radí:
herbalistaMeduňkový čaj lze připravit z čerstvých i sušených listů nebo naťě, ale důležité je, aby byl čaj vždy čerstvý.
V letních dnech můžeme k přípravě využít čerstvé lístky meduňky. 2 – 3 čajové lžičky na 1 šálek vody, dochutíme medem a citrónem a podáváme vychlazené.

Užívání meduňkového čaje na spaní:

Čaj pijeme 1 šálek před spaním.

Meduňkový čaj v těhotenství a v průběhu kojení

Meduňkový čaj můžete bez starostí užívat v těhotenství i v průběhu kojení. Čaj vám v tomto období navodí dobrou náladu a celkově vás i vašeho potomka zklidní. Meduňkový čaj při dodržení doporučených dávek je vhodný také pro děti i kojence. Meduňkový čaj pro děti byste měli připravovat z poloviční dávky jako pro dospělé u kojenců doporučujeme ještě nižší dávku. Při užívání meduňkového čaje i většiny dalších čajů platí, že při krátkodobém užívání (3 týdny každý den) nehrozí žádné vedlejší účinky. Ideální je, pokud čaj po nějaké době vystřídáte za jiné čaje. U dětí například za čaj z violky, sedmikrásky nebo petrklíče.

Meduňka obecná – další recepty a informace 

4.7/5 - (62 votes)
Předchozí příspěvek Další příspěvek