Heřmánkový čaj je lahodný a mimořádně léčivý

Blog post

Heřmánkový čaj se v léčitelství používá již po mnoho staletí. Byl používán v tradiční medicíně různých kultur, včetně Řecka, Říma a Egypta. Heřmánek byl používán jako léčivá rostlina v Evropě již od středověku. Byl považován za univerzální lék, a proto byl používán k léčbě široké škály onemocnění.
V 16. a 17. století byl heřmánkový čaj používán jako lék na hysterii a jiné mentální poruchy. Byl také používán jako sedativum, které pomáhá zklidnit nervový systém. V posledních desetiletích se vědecky prokázaly jeho mimořádné léčivé účinky a stále více se používá jako přírodní léčba pro různé zdravotní stavy.

Léčivé účinky heřmánkového čaje:

Heřmánkový čaj je vhodný při rýmě a nachlazení a při zánětu horních cest dýchacích, protože má protizánětlivé a antibakteriální účinky. Je také ideálním pomocníkem pro regeneraci střev, zklidnění podrážděného žaludku, odstranění plynatosti, průjmu nebo zácpy. Pomůže vám také při problémech s močovými cestami, menstruací a nespavosti. Heřmánkový čaj má mírně sedativní účinky, což může pomoci uklidnit nervový systém a pomoci při léčbě nespavosti. Může také pomoci snížit bolesti hlavy a migrénu.

Jeho využití je velice široké a jeho lahodná chuť je nezaměnitelná.

Recept na heřmánkový čaj:

Příprava heřmánkového čaje:

1 – 2 čajové lžičky květních úborů heřmánku
1 šálek horké vody

Jak na to:

Heřmánek přelijte horkou vodou, nechte 7 minut přikryté louhovat. V případě preventivního užití čaj můžete dosladit lžičkou cukru nebo medu. V případě, že heřmánek užíváte k léčebným účelům, doporučoval bych čaj nesladit.
Doporučuje se pít 1-2 šálky čaje denně.

Účinky heřmánkového čaje:

Na nemoci trávicího traktu pijte na lačný žaludek 1 šálek třikrát denně. Pozor – čaj byste měli pít ještě 2 až 3 týdny po odeznění akutních příznaků. Při preventivní očistě střev pijte 1 šálek oslazený cukrem třikrát až čtyřikrát denně.

Herbalista radí:
Heřmánkový čaj je skvělý pomocník na vyvolání menstruace a při bolestivé menstruaci. Stačí několik dní popíjet heřmánkový čaj a menstruace se zaručeně dostaví. Často se také používá jako lék na trávicí potíže, jako je průjem nebo zácpa, protože má mírně laxativní účinky.

Heřmánkový čaj pro děti:

Čaj z heřmánku je velice vhodný pro malé děti i kojence, kterým pomáhá s nespavostí, se zažíváním a zklidňuje střeva a žaludek. Blahodárně působí na celou nervovou soustavu a celkově zklidňuje. Malým dětem ale raději nepodávejte více než 1 šálek čaje denně.  Stejně tak kojící a těhotné ženy mohou heřmánkový čaj užívat, ale raději jen v malém množství, protože by mohl vyvolat menstruaci.

Heřmánkový čaj k inhalaci nebo obkladu

Čaj z heřmánku k vnějšímu užití se využívá ve formě parní inhalace nebo obkladu. Napomáhá hojení ran, mírní bolesti, otoky, zánět dásní a léčí kožní vyrážky a popáleniny.

Co budete potřebovat:

1 – 2 čajové lžičky květních úborů heřmánku
1 šálek horké vody

Jak na to:

Heřmánek přelijte horkou vodou, nechte 10 minut přikryté louhovat.

Užití:

Kloktadlo nebo inhalace při zánětech a podráždění sliznice nosu či dutiny ústní
Obklad na špatně se hojící rány, popáleniny a kožní vyrážky.

Heřmánek pravý – další recepty a informace 

4.8/5 - (35 votes)
Předchozí příspěvek Další příspěvek