Čaj z violky (fialky, macešky) pro děti

Blog post

Violka je jednou z mála bylinek, která není agresivní pro malé děti. Čaj z fialky nebo také (violky, macešky) můžete proto bez obav použít jako léčivo v případě vašich nejmenších. Čaj z violky je používán především při nachlazení,  kašli a zahlenění, protože usnadňuje odkašlávání. Violka podporuje látkovou výměnu, proto je používána k pročistění krve, při kožním onemocnění nebo se také používá vnitřně při boji s akné. Vnitřně čaj z violky užívejte pouze v malých dávkách, při užívání většího množství se mohou objevit kožní vyrážky.

Příprava čaje z violky k vnitřnímu užití

1 čajová lžička (1,5 g) violkové natě
1 šálek horké voda

Jak na to:

Violkovou nať přelijte horkou vodou, nechte 15 minut louhovat a poté slijte. V případě, že je pacientem kojenec, použijte violkový čaj místo vody k přípravě dětské výživy.

Užití:

Dospělí pijí 3 šálky denně po dobu 8 až 10 týdnů, kojenci dostávají lék přimíchaný do dětské výživy.

Herbalista radí:
K léčebným účelům můžete používat všechny 3 druhy violky (rolní, vonná, trojbarevná). Všechny 3 druhy mají podobné léčivé účinky, ale vždy dbejte na to, aby jste používali jen divoce rostoucí druhy. Violky pěstované na zahradách většinou nemají žádné léčivé účinky.

Čaj z violky k vnějšímu použití

Violka významně prospívá lidské kůži a podporuje látkovou výměnu. Při vnějším užití napomáhá ústupu ekzémů, zmírňuje svědění, čistí a regeneruje pleť a pomůže při vypadávání vlasů.

Co budete potřebovat:

2 čajové lžičky violkové natě
150 ml vařící vody

Jak na to:

Violkovou nať přelijte vařící vodou, nechte 10 minut louhovat a poté slijte.

Vnější užití čaje z violky:

Takto připravený výluh (čaj) lze použít pro léčbu ekzému a zmírnění svědění. V tom případě použijte obklad několikrát denně. Obklady se také používají při revmatismu a dně.
Pro vyčištění a regeneraci pleti namočte do čaje vatový polštářek a použijte odvar jako pleťovou vodu.

Violka trojbarevná – další recepty a informace

5/5 - (42 votes)
Předchozí příspěvek Další příspěvek