Levandule lékařská (Lavandula officinalis)
Překrásné modré květy levandule lékařské s božskou vůní opěvovali básníci, léčitelé, ale i dobyvatelé už za starověkého Říma. Levandule lékařská byla používána římskými vojáky při bojích jako lék na ošetření ran a zklidnění nervů. Oblibě se těšila také uvolňující levandulová koupel, kterou oceňoval i samotný Julius César. Není divu, název levandule pochází z latinského lavare, což znamená mýt, umývat a v Římě po dnech strávených v senátě nebo na bojišti uvolnila tělo i mysl. Levandulová voda sloužila k praní prádla a jako příměs do parfémů. Proslulá ,,kolínská voda‘‘ s příměsí levandulového oleje se stala symbolem právě bouřlivého dobyvatele Juliuse Césara. V současné době levanduli používáme díky desinfekčním a uvolňujícím účinkům. Vonné oleje a levandulové esence se těší oblibě v aromaterapii a parfumérství.
Herbalista radí:
Pytlík s levandulí v šatní skříni ochrání oblečení proti molů.
V koupelně s jistotou vyžene levandulové aroma otravné rybenky.
Výskyt levandule
Levandule se vyskytuje na suchých a slunných místech. Původem pochází ze Středomoří, kde roste přirozeně planě. U nás se zplaněné exempláře nacházejí zřídka na jižní Moravě. Levandule lékařská je typickou rostlinou Francie, především oblasti Provence. Tato vytrvalá bylina tvoří nižší keříky, které poznáme bezpečně podle intenzivní vůně a modrofialových květů.
Pěstování levandule
Sazenice levandule sázíme na jaře nebo na podzim do dobře propustné (vápnité) půdy ve vzdálenosti 30 cm. Levanduli můžeme pěstovat na zahradě nebo v truhlíku na balkóně. Vyberte slunné, ale zároveň chráněné stanoviště. Na koni srpna po odkvětu sestřihněte lodyhy těsně nad zdřevnatělou částí a na zimu zakryjte klestím. Nezapomeňte, levandule lékařská má ráda pouze střídmou zálivku.
Sběr levandule
Květ nebo kvetoucí nať, na počátku kvetení: červen, červenec, ojediněle srpen
Sbíráme buď samotné květy nebo celou nať, ale pozor, pouze nezdřevnatělé části. Ideálně sběr provádíme během suchých slunných dnů kolem poledne, kdy má bylinka nejvyšší obsah éterickcá olejů. Sušíme ji do max. 40 °C buď zavěšenou nebo rozloženou na papíru na suchém místě.
Herbalista radí:
Levanduli je nutné sušit ve stínu, aby se neznehodnotily účinné látky. Doporučuji s levandulí během sušení příliš nemanipulovat, květy snadno opadávají. Po usušení květy strhneme a uchováváme v tmavých sklenicích nebo papírových sáčcích.
Zajímavost:
Levandule (resp. její vonné silice) pro průmysl se v dnešní době získává přímo na polích, a to v pojízdných destilačních kolonách. Nejnovější studie také prokázali léčebné účinky levandulové tinktury při léčbě deprese.
Léčivé účinky levandule
Z širokých léčivých účinků levandule jsou nejznámější její zklidňující účinky. Levandule působí dezinfekčně a antibakteriálně a proto se používá při průjmu a nadýmání. Pomáhá také při nespavosti a regeneruje pokožku. Zklidňující vůně levandule se používá při výrobě krémů, pleťových vod a mýdel. Další léčivé účinky levandule:
- Účinná proti bakteriím
- Podporuje tvorbu žluče a trávení
- Proti průjmu a nadýmání
- Má močopudné účinky
- Mírní bolesti hlavy a migrénu, má uklidňující účinky (mírní hysterii, bušení srdce, nervozitu)
- Pomáhá při nespavosti
- Koupel zklidňuje a regeneruje pokožku, olej chladí pokožku spálenou od slunce
Herbalista varuje:
Levandule lékařská by neměla být užívána těhotnými ženami. Ve větším množství negatině ovlivňuje schopnost koncentrace.