Jitrocelový čaj na chřipku a nachlazení
Jitrocelový čaj je ideálním nápojem v době chřipek, nachlazení, angín a to i pro děti, neboť nevyvolává žádné vedlejší účinky a látky v něm obsažené nejsou agresivní a dráždivé.
Jitrocel se používá jako léčivá rostlina již po mnoho staletí. Byl používán v tradiční medicíně různých kultur, včetně čínské medicíny a indické ayurvédy. V Evropě byl jitrocel používán již ve středověku.
Léčivé účinky jitrocelového čaje:
Čaj z jitrocele je výborným pomocníkem při zánětech dutiny ústní, bolení v krku nebo aftech, lze použít také jako kloktadlo.
Je velice užitečný při léčbě nachlazení, bolesti hlavy a dalších problémů s trávením, jako je průjem nebo zácpa. Má laxativní účinky, které mohou pomoci uvolnit stolici.
Jitrocelový čaj se často používá jako lék na bolesti hlavy a migrénu. Má analgetické účinky, které mohou snížit bolest.
Léčivé účinky jitrocelového čaje jsou také často využívány při léčbě zánětlivých onemocnění trávicího traktu a dalších zánětlivých onemocnění jako jsou artritida nebo revmatoidní artritida.
Jitrocel je také často používán jako lék na různé kožní problémy, jako je ekzém nebo lupénka, protože má protizánětlivé účinky. K těmto účelům se užívá jak zevně tak vnitřně.
Recept na jitrocelový čaj:
Co budete potřebovat:
K přípravě jitrocelového čaje budete potřebovat sušené listy jitrocele (většího nebo kopinatého). Častěji se k zevnímu užívání používá jitrocel kopinatý. Listy jitrocele obsahují nejvíce léčivých látek před rozkvětem, proto je sbírejte hned v prvních jarních měsících.
Jak na přípravu:
Vrchovatou lžíci sušených listů jitrocele zalijeme 250 ml horké vody. Hrnek zakryjeme a necháme 15 minut odstát. Poté nálev scedíme a podle chuti přidáme med a dle chuti i citrón.
Užívání jitrocelového čaje:
Jitrocelový čaj se užívá při chorobách dýchacích cest, při zánětu ledvin, při střevních katarech, žaludečních křečích a proti průjmu.
Čaj podáváme 1-3 x denně