Třezalkový čaj nejen na zlepšení psychické pohody

Blog post

Třezalkový čaj je nejjednodušší volba, jak cenné látky z třezalky tečkované poskytnout tělu. Jeho nezaměnitelnou červenou barvu zajišťuje látka hypericin, která se nachází v květech a listech třezalky tečkované. Historie používání třezalkového čaje sahá až do starověku. Třezalka tečkovaná byla používána v řecké a římské medicíně k léčbě deprese a úzkosti, a také k léčbě bolesti hlavy a zad. Třezalka je bylinou s rozličnými léčivými účinky, a proto často nechybí v mnoha čajových směsích. 

Léčivé účinky třezalkového čaje:

Léčivé účinky třezalkového čaje jsou především díky obsahu látek jako jsou hypericin a hyperforin. Tyto látky mají antidepresivní účinky a pomáhají snižovat úzkost, proto se již od pradávna využívá jako přírodní antidepresivum, protože kompletně zklidňuje lidský organismus.

Čaj má také má antiseptické a antibankteriální účinky, které pomáhají při léčbě infekcí dýchacích cest a bolesti v krku. Třezalkový čaj se také často používá k léčbě bolesti hlavy, bolesti zad, premenstruačního syndromu a jiných gynekologických problémů.

Třezalkový čaj také má protizánětlivé účinky, které pomáhají při léčbě kožních problémů, jako jsou ekzémy a lupénka. Čaj má také diuretické účinky, což znamená, že pomáhá zvyšovat množství moči, které tělo vylučuje. To může být užitečné při léčbě otoku a vysokého krevního tlaku.

Nejnovější výzkumy o třezalkovém čaji

Některé výzkumy naznačují, že čaj může mít potenciální léčebné účinky pro onemocnění, jako je rakovina nebo HIV, ale je nutné provést více výzkumů, než budou tyto účinky potvrzeny.

Recept na třezalkový čaj:

Co budete potřebovat:

sušenou třezalkovou nať, což je celá nadzemní část třezalky

Jak na to:

1–2 čajové lžičky (2-4 g) natí třezalky přelijeme 150 ml vařící vody. Necháme louhujeme 7 minut a poté scedíme, případně dosladíme medem.

Užití třezalkového čaje:

Pijeme 1-2 šálky denně po dobu 2-5 týdnů.

Herbalista varuje!
Při užívání třezalkového čaje nedoporučujeme dlouhodobý pobyt na slunci, protože světlým typům lidí by mohla zarudnout pokožka.

Třezalka tečkovaná – další recepty a informace

4.8/5 - (27 votes)
Předchozí příspěvek Další příspěvek