Petrklíč – Prvosenka jarní (Primula veris)

Blog post

Petrklíč (Primula veris), doslova malý prvorozenec jara, neboli prvosenka jarní je bylinka ohlašující příchod jara. Lidová jména koření sv. Petra, Petrovy klíče, nebeklíček, petrolínka vznikly z legendy o svatém Petrovi, který si kdysi odložil svůj svazek klíčů na trávu na zem. Hledající andělé nalezli místo klíčů jenom krásně zářivé, žluté květy prvosenek. I proto se dříve říkalo, že petrklíč otevírá brány k nebeským pokladům. Prvosenka jarní působí na zlepšení nálady, má jemnou medovou chuť a odvar z květů účinně působí proti kašli. Prvosenka zklidňuje, působí močopudně a projímavě, patří proto mezi ideální bylinky pro jarní kúru k pročištění organismu.

Prvosenka jarní dorůstá do výšky 30 cm. Z válcovitého oddenku vyrůstá přízemní růžice listů, které jsou tmavě zelené, měkké a lehce svinuté. Stejně jako květný stvol jsou mírně ochlupené.  Prvosenka jarní kvete v období od března do května sytě žlutými zvonkovými květy. V kořenech prvosenky jarní je vysoký obsah saponinů. Květy obsahují saponinů méně, ale za to je v nich více flavonoidů, karotenoidů a éterických olejů. Saponiny napomáhají rozpouštět hleny, které se pak lépe dostávají z nosních dutin nebo odkašlávají.

Výskyt

U nás je poměrně hojně. Prvosence jarní se daří na slunných stanovištích na loukách, pastvinách, v listnatých lesích a hájích.

Sběr

Mějte na paměti, že prvosenka jarní je chráněná rostlina. Pokud sbíráte v přírodě měli byste na každém okolíku nechávat dva až tři květy, aby se mohla každá rostlina vysemenit a nedošlo k narušené místní populace. Pokud ji chceme používat k léčebným účelům, ideálně si ji sami vypěstujte. V domácích podmínkách není lehké prvosenku vypěstovat přímo ze semene. Doporučujeme koupit předpěstované rostlinky. Během třetí sezóny už budete moct sklízet (v tomto stádiu má rostlinka největší obsah saponinů). Léčivý účinek skrývají i kořeny petrklíče, pokud sbíráte v přírodě, rozhodně nevyhrabávejte kořeny, ale počkejte si na sklizeň z vlastní zahrádky.

Ideální doba sběru

Květy: duben, květen
Oddenek: březen, duben, říjen, listopad

Sbíráme zejména květy a sušíme rychle ve stínu. Teplota při umělém sušení by neměla přesáhnout 35 °C. Pokud během sušení nějaký květ zezelená nebo dokonce zhnědne, ihned ho odstraňte. Prvosenka jarní chutná sladce až medově a v čajové směsi vytvoří velmi jemnou a lahodnou chuť. Léčivý účinek má i oddenek, který sbíráme v březnu až dubnu, případně na podzim, kdy celá rostlina odumře. Po vykopání jej důkladně očistíme a odstraníme všechny kořínky a listy. Nakrájíme na menší kousky a sušíme při teplotě do 40 °C. Až během sušení se rozvine typická anýzová vůně.

Léčivé účinky

  • Protizánětlivé účinky
  • Pomáhá při kašli, rozpouští hleny
  • Urychluje léčbu zánětů dolních cest dýchacích
  • Působí mírně projímavě
  • Má močopudné účinky a rozpouští močové kamínky
  • Mírní pocení
  • Zklidňuje, působí jako sedativum
  • Pomáhá při nespavosti
  • Zevně prvosenka vypíná a čistí pleť, vyhlazuje vrásky, napomáhá vstřebávání modřin a podlitin, pomáhá při revmatických potížích

Herbalista varuje!
Prvosenku jarní užíváme pouze krátkodobě a v nižších dávkách, protože zvýšená konzumace může vyvolat prudkou změnu krevního tlaku. Současně se také může projevit podráždění trávicího traktu nebo dokonce průjem či zvracení. Těhotné a kojící ženy by ji neměly užívat vůbec.

Recepty

Petrklíčový čaj proti kašli
Nápoj pro dobrou náladu
Med z jarních bylin na kašel
Likér z petrklíčů nejen při nachlazení

4.9/5 - (22 votes)
Předchozí příspěvek Další příspěvek