Přírodní bylinné repelenty
Přírodní repelenty jsou bylinné přípravky, které ochrání před nevítaným a kousavým hmyzem. Sezóna klíšťat a komárů je pomalu v plném proudu, a proto je nejvyšší čas poohlédnout se po kvalitním přírodním repelentu. Příroda nám nabízí spoustu voňavých a účinných alternativ, díky kterým se můžeme zcela vyhnout chemii. V takovém případě spoustu z nás jistě neodradí ani nutnost častěji aplikovat přírodní repelenty (ideálně každou hodinu), aby byl účinek co nejsilnější. A protože se jedná o čistě přírodní záležitost, všechny z uvedených receptů můžete použít i na své domácí mazlíčky, když se s vámi vypraví do přírody. Příprava všech domácích repelentů je navíc velmi jednoduchá!
Dotěrný hmyz
V sezóně se setkáváme hned s několika druhy hmyzu, proti kterým se chceme bránit účinnými repelenty. Nejčastěji bojujeme proti klíšťatům a komárům nebo na vodu vázaným ovádům – bzikavka dešťová (Haematopota pluvialis) a bzikavka slepoočko (Chrysops caecutiens). Komářích druhů však u nás najdeme ještě mnohem více – obtěžovat nás může až 50 druhů komárů z 6 rodů. A obávaná klíšťata? Mnoho lidí se bojí útočících klíšťat skákajících ze stromů, která odtud lačně vyhlíží své oběti. Jedná se však o dávno přežitý mýtus! Takzvaným „klíštětem“, které na nás čas od času přistane v lesích je dvoukřídlý hmyz příbuzný mouchám kloš jelení (Lipoptena cervi). Člověka napadá spíše omylem – jeho hlavním cílem je totiž vysoká zvěř. Lidskou kůži bodá minimálně a nepřenáší žádné nemoci. Na kloše navíc žádné repelenty nefungují, není třeba se jich ale nijak bát.
V České republice se nejčastěji setkáváme pouze se dvěma druhy klíšťat – klíštětem obecným (Ixodes ricinus) a pijákem lužním (Dermacentor reticulatus), který se častěji vyskytuje na Jižní Moravě. Oba druhy žijí hlavně v trávě. Tito nepříjemní parazité útočí nejvíce za vlhkého počasí a zejména z travního porostu. Naopak v horku, vyhřátým místům a suchému prostředí se spíše vyhýbají. V letních vedrech se tedy s klíšťaty příliš nesetkáme. Zato je najdeme zcela všude – ať už v lesích, na loukách, v zahradách nebo městských parcích. Paradoxně se s ním setkáme i v krátce sečených opečovávaných trávnících, ačkoliv jsou zde v o něco menším množství.
Pojďme se tedy poradit s matkou přírodou a podívat se tomuto otravnému hmyzu na hypostomy a sosáky. Jaký účinný repelent si proti nim můžeme namíchat? Vyberte si ten pravý pro vás!
Bylinky odpuzující hmyz
Hřebíčkovec kořenný
Tomkovice vonná
Rozmarýn lékařský
Šalvěj lékařská
Pelyněk pravý
Levandule lékařská
Citronová tráva
Blahovičník – eukalyptus
Bedrník anýz
Fenykl obecný
Herbalista radí: Hotové repelenty skladujte v uzavíratelných lahvích nebo nádobách v ledničce. Potřebné množství na výlety přelívejte do menšího rozprašovače (cca 100ml). Repelent v chladničce občas protřepejte a dolévejte.
Návody na bylinkové repelenty
Hřebíčkový repelent
- 10 – 20g hřebíčk
- 100 ml 100% lihu nebo vodky
Hřebíček nechte louhovat v lihu 3 týdny při pokojové teplotě. Pozor – tento hřebíčkový zázrak barví a proto se nedoporučuje stříkat na oblečení!
Hřebíčkový repelent za 24 hodin
- 30 hřebíčků
- 200ml Alpy
Celý nebo nadrcený hřebíček necháme louhovat alespoň 24 hodin, po vylouhování ho nevyndáváme. Vzniklou tinkturou si potíráme kůži nebo stříkáme jako repelent. Pozor – i tento hřebíčkový zázrak barví a proto se nedoporučuje stříkat na oblečení!
Hřebíčkový olej proti komárům a jinému hmyzu
Do lahve jedlého oleje zamíchejte dva sáčky roztlučeného hřebíčku. Lahev dobře uzavřete a nechte ve tmě asi 14 dní luhovat (nezapomeňte olej každý den protřepat). Aby olej nežlukl, dejte do něj pár kapek alkoholu, pak olej přefiltrujte přes plátýnko a uložte na chladné a tmavé místo do dobře uzavřených skleniček. Olejem potírejte pokožku před venkovním pobytem, neboť kromě krásné vůně odpuzuje hmyz a napomáhá opálení.
Octový repelent s bylinkami
- 10 – 15g sušených bylinek (levandule, šalvěj, tymián, rozmarýn, pelyněk)
- 2 polévkové lžíce octa/jablečného octa
- 100ml vody
Směs bylinek (nebo jednotlivý druh bylinky) zalijeme vroucí vodou, necháme zchladnout a ještě několik hodin louhujeme. Poté přecedíme přes sítko a přidáme ocet.
Repelent s citronovou trávou
- Slunečnicový olej
- 10 kapek esence z citronové trávy
Smíchejte slunečnicový olej s 10 kapkami esence citronové trávy. Repelent vtírejte do kůže.
Repelent z citrusů
- Pomeranče/citrony/limetky/grapefruity
- Voda
Citrusové plody (jednotlivé druhy nebo jejich směs) oloupeme a pokrájíme, zalijeme stejným množstvím vody a krátce zavaříme (asi 1 minutu). Stáhneme plamen a na mírném ohni vaříme ještě asi 60minut. Po povaření necháme vychladnout a do druhého dne uležet, přecedíme a můžeme aplikovat.
Bylinkový olej proti komárům
- Čerstvá kůra z citrusů
- Čerstvá šalvěj
- Kvalitní olivový olej
Kůru a čerstvou šalvěj dáme do zavařovací sklenice a zalijeme horkým olivovým olejem. Sklenici pevně zavřeme, umístíme na tmavé místo a necháme odležet alespoň 1 týden (ideálně 1 měsíc).
Herbalista doporučuje další přírodní repelenty:
- Zkuste si dát před výletem do kapsy nebo boty bavlněný pytlíček s roztlučeným fenyklem nebo anýzem.
- Nakapejte si na noc čistou levandulovou esenci přímo na polštář a peřinu, sáček s levandulí s pár kapkami esence umístěte i do otevřeného okna. Komáři se vám obloukem vyhnou!
- Napíchejte do půlky rozkrojeného citronu několik celých hřebíčků a nechte rozvonět po bytě.