Jitrocelová mast nejen na rány a popáleniny

Blog post

Antibiotické a hojivé účinky jitrocele jsou v lidovém léčitelství dobře známy již několik století. Pro jeho hojivé účinky se mu také říká ranocel. Známe jitrocel kopinatý a jitrocel větší, přičemž k výrobě jitrocelové masti se doporučuje používat především jitrocel větší, který poznáte podle jeho typických kulatých listů. Jitrocelová mast je skvělá na ekzém, hojení drobných ranek, oděrek a popálenin.

Recept na jitrocelovou mast

Co budete potřebovat:

čerstvé listy jitrocele kopinatého nebo většího
půl kg masťového základu (nebo vyškvařeného vepřového sádla, bambuckého másla, kokosového oleje…)

Jak na to:

V hrnci si rozehřejte masťový základ (případně sádlo, máslo nebo olej) a přidejte dvě velké hrsti listů jitrocele, které předtím natrhejte na menší kousky nebo ideálně rozmačkejte v hmoždíři. Rozrušíte tím pletivo bylinky a uvolníte účinné látky. Dále odstavte a nechte jeden týden macerovat v chladné a temné místnosti. Poté znovu zahřejte do roztavení a přeceďte přes gázu. Na závěr můžete přidat pár kapek esenciálního nebo tea tree oleje. Mast skladujte v lednici, kde  vydrží jeden rok.

Účinky jitrocelové masti:

Jitrocelová mast vyrobená z jitrocele většího zaceluje rány a jizvy, hojí záněty a popáleniny. Používá se také na zatvrdliny a vředy.

Jitrocel větší – další recepty a informace

4.4/5 - (30 votes)
Předchozí příspěvek Další příspěvek