Blog post

Tinktura ze šalvěje

Tinktura ze šalvěje pomáhá zejména při nachlazení, bolení v krku, kašli a zánětech, proto je mezi lidmi velmi oblíbená. Šalvěj obsahuje vysoké množství tříslovin a silic, které působí antimikrobiálně a antiviroticky a proto má velice široké uplatnění. Salvějová tinktura je výborným pomocníkem také na dovolených, kdy se hodí na výplach ústní dutiny, afty, zánět mandlí a krku, ale také pro zevní použití pro ošetření oděrek, škrábanců, odřenin nebo bodnutí hmyzem. Spousta zubních lékařů radí po vytržení zubu a dalších zubních procedurách, při zánětu nebo krvácení dásní nebo na problém odhalených zubních krčků, výplach tinkturou ze šalvěje, protože její léčivé účinky rány v ústech rychle a šetrně zahojí. Šalvěj se z těchto důvodů často přidává do ústních vod a zubních past. Příprava tinktury ze šalvěje je ideální způsob, jak získat z byliny to nejlepší a uchovat si to velmi dlouho. 

Co budete potřebovat k výrobě tinktury ze šalvěje:

čerstvé listy šalvěje (lze použít i sušené)
minimálně 40% alkohol , ideálně 60-70% (případně dobrá pálenka)

Příprava tinktury ze šalvěje:

Pro přípravu tinktury ze šalvěje se většinou používá 50 g nařezaných listů na 300 ml alkoholu. Některé recepty uvádějí 1 díl šalvěje na 5 dílů alkoholu. Větší podíl bylinky, ale maximálně způsobí, že bude tinktura silnější. Je třeba dbát na to, aby byly listy šalvěje vždy plně ponořené. 

Listy si pokrájíme a vložíme do tmavé nádoby. Zalijeme alkoholem tak, aby byly lístky ponořené a uzavřeme do vhodné nádoby. Další měsíc necháme macerovat a nezapomeneme občas protřepat (nejlépe každý den). Poté slijeme a uchováváme v lednici. Při výrobě šalvějové tinktury platí jednoduché pravidlo, čím silnější bude alkohol, tím lépe se účinné látky do tinktury absorbují. 

Užití šalvějové tinktury:

Zevně zředěnou šalvějovou tinkturu s vodou používám jako kloktadlo dutiny ústní a hrdla. Vnitřně pijeme skleničku vody s 2 lžičkami tinktury jako prevenci proti pocení, při průjmech nebo jako dezinfekce střev a dutiny břišní. 

Tinktura ze šalvěje je výborná také na nespavost, zánět močových cest, při pásovém oparu a zevně se s ní také masírují kořínky vlasů proti vypadávání vlasů.

Herbalista radí:
Pamatujte na to, že tinkturu by neměly užívat těhotné a kojící ženy. Při vnitřním užívání tinktury by se po 3 týdnech mělo užívání přerušit minimálně na stejnou dobu, přičemž toto pravidlo platí na většinu bylinných tinktur.

Šalvěj lékařská – další recepty a informace

4.6/5 - (36 votes)
Předchozí příspěvek Další příspěvek