Kokoška pastuší tobolka – tinktura

Blog post

Tinktura z kokošky pastuší tobolky je ideální způsob, jak z této hojně rostoucí bylinky extrahovat a uchovat co nejvíce léčivých látek. Tinktura z kokošky pomáhá zastavit krvácení z neosu nebo při poraněních a pomáhá také při menstruaci. V lidovém léčitelství je spolu s kontryhelem považována za „ženskou bylinku“.

Co budete potřebovat

kvetoucí nať
alespoň 40% alkohol (vodku) – ideálně 50% alkohol

Jak na to:

Kvetoucí natě nasekejte a naplňte jimi sklenici. Poté nalijte až po okraj alkohol a nechte stát 2 týdny v pokojové teplotě, pouze pravidelně protřepávejte. Poté přeceďte a při použití řeďte v poměru 1:1 s vodou.

Užití tinktury z kokošky:

Tinktura z kokošky se využívá především v gynekologii, kde pomáhá s menstruací (mírní krvácení a upravuje cyklus), ale vzhledem ke svým dezinfekčním i hojivým účinkům se využívá i při výtoku a zánětech. Tinkturu můžete aplikovat při krvácení z nosu, drobných oděrkách, pokud potřebujete vyčistit pleť nebo zbavit akné. Lze jí aplikovat na namočené gáze nebo k výplachům zředěním s vodou.

Herbalista radí:
Pro zhojení kožní ranky nasypte prášek z usušené a nadrcené natě nebo potlučte čerstvou bylinu a přiložte na postižené místo.

Herbalista varuje!
Kokoška je nutné užívat vnitřně pouze v malých dávkách, ideálně po poradě s odborníkem. Zvýšená nebo dlouhodobá konzumace této rostliny může vést k obrně centrálních nervů. Použití kokošky by se měly vyvarovat těhotné ženy, kterých by mohla způsobit předčasný porod.

Kokoška pastuší tobolka – další recepty a informace

4.9/5 - (25 votes)
Předchozí příspěvek Další příspěvek