Pupava bezlodyžná nebo-li ,,chlebíček“
Pupava bezlodyžná připomíná bodlák, který má velmi krátkou lodyhu, proto se zdá, že listy a květ vyrůstají přímo ze země. Lidově se pupava nazývá také jako ,,chlebíček‘‘, protože má jedlé lůžko. Málokdo ale ví, že se jedná o velice zdraví prospěšnou rostlinu, kterou naši předci používali k léčebným účelům. Květní lůžko rozkvetlé pupavy je jedlé a bohaté na inulin, pryskyřice, silice a třísloviny. Pro léčebné účely se sbírá především kořen pupavy, který zlepšuje chuť k jídlu, podporuje vylučování nebo se přidává do koupelí proti plísním. Má také desinfekční účinky a používá se při močových obtížích.
Veterináři pupavu dodnes využívají ve formě tzv. žírného prášku pro posílení mladých koní.
V naší krajině naleznete dva poddruhy pupavy – pupava bezlodyžná a pupava vyvýšená. Pupava vyvýšená je však kriticky ohrožená a u nás roste pouze v Českém středohoří. Při sběru pupavy myslete vždy na to, abyste zachovali místní populaci!
Výskyt pupavy
Pupava roste na sušších místech, často na mezích, loukách nebo kolem polních cest. Dříve jsme na pupavu narazili často, dnes bohužel ubývá a na některých místech ji nenajdeme vůbec.
Doba květu
Pupava kvete od června do září, nejvyšší obsah účinných látek v kořenu je začátkem léta v květnu.
Sušení pupavy
Kořen se rozpůlí a suší. Protože je sušení kořene obtížnější, využívá se umělé dosušování. Teplota by však neměla přesáhnout 40 °C. Kořen dobře absorbuje vlhkost, obvykle se během skladování musí dosušovat.
Zajímavost
Květy pupavy se otvírají a zavírají v závislosti na počasí. Za vlhkého počasí listeny absorbují vodu, prodlužují se a tvoří tzv. ,,střížku“. Během sucha vysychají, zkracují se a odkrývají květní úbor.
Herbalistův TIP v kuchyni
Vyloupaná lůžka pupavy uvaříme v osolené vodě. Mezitím smísíme změklé máslo s utřeným kuchyňským česnek, v sezóna medvědího česneku s nasekaným česnekem medvědím. Uvařená lůžka posypeme sýrem, a nakonec polijeme česnekovým máslem.
Dobrou chuť! 🙂