Blog post

Léčivé bylinky na bolest hlavy a migrénu

Bolest hlavy a migréna jsou neduhy, kterými občasně trpí až milion Čechů. Způsobují nesnesitelnou pulzující bolest, citlivost na světlo nebo zvuk, a nevolnost. Tento stav postiženým často neumožňuje pracovat a fungovat v běžném životě. Pokud nepatříte mezi ty, kterým migréna pravidelně znepříjemňuje život, určitě jste se někdy setkali s obyčejnou bolestí hlavy, která dokáže stejně tak znepříjemnit pracovní den, víkend i dovolenou.

Většina z nás v takovém případě sáhne v první řadě po běžně dostupných lécích na bolest, které však mohou mít řadu nežádoucích vedlejších účinků. Dobrou zprávou je, že existují přírodní alternativy, jako jsou léčivé byliny, nebo různé relaxační techniky. Spousta znalostí o bylinách, které pomáhají proti bolesti hlavy, se předávají z generaci na generaci, a i když účinnost většiny rostlinných prostředků nebyla důkladně vědecky testována, mnoho z bylin získalo podporu nejen lidí, ale i lékařů. K mému překvapení jsem se i na stránkách Institutu klinické a experimentální medicíny dozvěděl, že jednou z možných cest, jak migrénu léčit je pití bylinkových čajů. Lékaři konkrétně doporučují kopretinu řimbabu, pupalku, rozmarýn, levanduli, mátu, kozlík a Ginkgo bilobu.

Herbalista: Nutno podotknout, že každý z nás je unikátní, a každý si z níže uvedených doporučení musí vybrat kombinaci bylin, která mu bude fungovat nejlépe. Pokud zvolíte léčbu migrény pomocí bylin, postupujte opatrně. Konzultujte se svým lékařem zahájení i ukončení léčby a nezapomeňte se zeptat na možné interakce s léky, které užíváte (nejčastěji antikoncepce, léky na srdce).

Jaké bylinky vám uleví od bolesti hlavy (migrény):

Řimbaba obecná

Řimbaba obecná neboli kopretina řimbaba, je původem z balkánských hor, ale nyní se nachází téměř po celém světě. Její historie sahá do dob před Kristem, kdy se používala při léčbě horečky, otoků, kousnutí hmyzem a při zánětech. Dnešní medicína a léčitelství uvádějí širší využití kopretiny řimbaby, konkrétně při migrénách, závratích, zánětech a dýchacích problémech. Při bolestech hlavy lze žvýkat syrové listy řimbaby, které mají sice hořkou chuť, ale úleva od bolesti se dostaví rychle, během několika minut. Žvýkejte vždy 2-3 lístky zhruba jednu minutu, a poté je spolkněte. Další možností, jak léčivé látky kopretiny řimbaby využít, je příprava čaje nebo tinktury. Tinkturu lze vyrábět jak z čerstvé, tak sušené byliny a na čaj sušíme celou rostlinu bez kořene (tzn. listy, stonek i květy).

Herbalista varuje: Řimbaba obecná může způsobit vedlejší účinky, jako je nadýmání, vředy a nevolnost. Při přerušení léčby se mohou přechodně vyskytnout potíže se spánkem, zvýšená bolest hlavy a bolest kloubů. Těhotné ženy a lidé užívající léky na ředění krve, by se měli konzumaci této byliny úplně vyhnout. Pro děti je vhodná od 3 let.

Devětsil lékařský

Devětsil je bylina rozšířená ve vlhkých bažinatých oblastech Evropy, Asie a Severní Ameriky. Již její název napovídá, že jde o velmi silnou, účinnou a všestrannou bylinu. Lidé kdysi používali listy devětsilu k zabalení a uchování másla během teplého počasí, a hojně byl užíván při léčbě vředů na kůži. Dnes je devětsil doporučován na bolest hlavy, astma, alergie, kašel, horečky a zažívací problémy. Pro léčivé účely se sbírá kořen devětsilu, který bohužel chutná nedobře, proto se doporučuje v kombinaci s medem. Čaj připravujeme ze sušeného nadrceného kořene a listů, a necháme louhovat 10-15 minut. Další možností je svařit kořen devětsilu s vínem (červené nebo bílé) a konzumovat dvakrát denně po jídle.

Devětsil není vhodný pro těhotné, kojící ženy a děti.

Máta peprná

Máta peprná na bolest hlavyHojné rozšíření po celém světě a silné aroma předurčilo mátu k využití nejenom v přírodním léčitelství, ale také v kuchyni. Listy máty peprné a jejich éterické oleje se využívají k léčbě bolestí hlavy, zubů, křečí, gastrointestinálních problémech a při nevolnosti. Aktivní složku mentol získáte z máty přípravou čaje, oleje nebo tinktury. Čaj pijte dvakrát denně po jídle, olej aplikujte na čelo a spánky, a tinkturu užívejte 3x denně 20 kapek.

V těhotenství se doporučuje máta při problémech s trávením, při nevolnostech, bolestech hlavy a zvracení. Nesmí být však užívána dlouhodobě! Během kojení se nedoporučuje, protože může brzdit tvorbu mateřského mléka. Úplně vyhnout by se ji měli lidé, kteří trpí žlučovými kameny, a děti do 4 let.

Vrba

Vrba obsahuje kyselinu salicylovou (salicin), z které vznikají deriváty aspirin a acylpyrin, vám známé jako volně prodejné léky proti horečce a bolesti. Extrakt z vrbové kůry byl původně použit k vývoji aspirinu, a kromě analgetických vlastností funguje i jako antioxidant. Tinkturu z vrby připravujeme z pupenů, které sbíráme na jaře, kdy jsou tzv. nalité a mají největší sílu. Čaj připravuje z usušené vrbové kůry.

Pro těhotné, kojící ženy a děti do 15 let nejsou přípravky z vrby vhodné.

Zázvor

Zázvor je původem tropická asijská rostlina, která je velmi populární v kuchyni, především indické a arabské. Tradičně se používá v lékařství na bolest hlavy, bolest břicha, nevolnost, artritidu, příznaky nachlazení a chřipky, a neurologické problémy. Zázvor je protizánětlivý, antivirový, antimykotický a antibakteriální. Studie uvádějí, že užívání zázvoru je srovnatelné s užíváním běžných léků proti migréně na předpis, ale s menšími vedlejšími účinky. Ze zázvoru nejčastěji připravujeme čaj s medem a citrónem, který je velmi účinný při příznacích nachlazení nebo chřipky. Opomíjená je tinktura ze zázvoru, kterou si připravíte sami doma. Má dlouhou trvanlivost a v zimních měsících posílí imunitu.

Návod na výrobu tinktury ze zázvoru:

Připravte si kvalitní destilát s obsahem alkoholu nejméně 40 % (můžete použít i domácí pálenku), čerstvý kořen zázvoru, tmavou sklenici, lžíci medu a citrón.

Zázvor omyjeme a nakrájíme keramickým nožem na velmi tenké plátky. Tyto plátky omočíme z obou stran v medu a zakápneme citrónem. Směs zalijeme vodkou, aby byly všechny plátky ponořené, a necháme 2 týdny odležet na chladném a stinném místě.

Preventivně užíváme 2-3 kapky každé ráno před jídlem. K léčebným účelům dávku zvýšíme na 5 kapek 3x denně.

Herbalista varuje: Zázvor nekombinujte s prášky na ředění krve. Pro těhotné je zázvor skvělý pomocník při ztrátě chuti a nevolnostech, které jsou typické pro první trimestr. Pro děti je zázvor vhodný od 2 let.

Kozlík lékařský

Kozlík je známý pro své účinky na nespavost, bolest hlavy, bušení srdce, chvění a úzkost. Užívá se v tabletách jako doplněk stravy, my však doporučujeme přírodní variantu v podobě doma připraveného čaje, nebo tinktury ze sušených kořenů. Chuť kořene není moc dobrá, ale v čaji nebo tinktuře ji skoro neucítíte.

Pro těhotné a kojící není kozlík lékařský vhodný, protože by mohl poškodit srdce miminka. Děti mohou přípravky s kozlíkem užívat od 12 let.

Koriandr – semena

Tradiční ájurvédská medicína používala koriandr k úlevě od tlaku a bolesti hlavy. Semena koriandru jsou z celé rostliny nejsilnější. Mají protizánětlivý účinek a v současné době se zkoumá jejich vliv na léčbu artritidy, diabetu a migrény. Semena koriandru lze žvýkat čerstvá, nebo je nasušit do čaje, případně z nich vyrobit tinkturu. Velmi účinná je i inhalace koriandru, při které stačí spařit čerstvá semena koriandru horkou vodou a poté inhalovat páru.

Koriandr doporučujeme jak těhotným a kojícím ženám, tak i dětem. Nejsou známy žádné kontraindikace.

Andělika lékařská

Andělika lékařská pochází ze stejné rodiny jako mrkev, petržel a celer. Její kořen se používá proti bolestem hlavy, únavě, zánětům a nervovým onemocněním. Z anděliky nejčastěji připravujeme tinkturu, nebo prášek ze sušeného kořeně, který se drtí, a poté užívá po špetkách 2-3x denně před jídlem.

Pro těhotné a kojící ženy a malé děti nejsou přípravky z anděliky vhodné.

Levandule lékařská

Levandule lékařská na bolest hlavyLevandule, bylina známá pro svou sladkou vůni, je od nepaměti uctívána jako královna mezi voňavými bylinami. Ve starověkém Egyptě byl levandulový olej díky antimikrobiálním vlastnostem používán k mumifikaci mrtvol. Díky zklidňující vůni byl přidáván do koupelí, a i dnes se vůně levandule těší velké oblibě. Olej připravený z aromatických květů levandule byl v minulosti používán k léčbě téměř všeho, od bolesti hlavy a nespavosti, až po potíže s duševním zdravím, jako je stres a únava. Mnoho z těchto historických využití přetrvalo dodnes. Studie ukazují, že inhalace levandulového oleje při migréně velmi rychle zmírňuje příznaky. Olej z levandule však nepodceňujte. Je velmi silný, stačí přidat pouze pár kapek oleje do vody, ve větším množství by mohl podráždit pokožku.

Během těhotenství není s vnějším užíváním levandule žádný problém. Vnitřně by se neměla používat dlouhodobě. U novorozenců je levandule doporučená od 6 měsíců.

Pupalka dvouletá

Pupalka je spíše okrasnou rostlinou s krásnými žlutými květy, která jsou popularitu v lidovém léčitelství získala teprve nedávno. Celá rostlina je jedlá, proto se často používá do salátů nebo osvěžujících limonád. Nejpopulárnější je olej z pupalky, který se lisuje ze semen za studena. Používá se k regeneraci kůže, zmírnění menstruačních bolestí, bolestí hlavy a dokonce zklidňuje, proto se podává hyperaktivním dětem. Čaj z kořene pupalky je doporučován na snížení váhy.

Pupalka by se neměla užívat v kombinaci s léky snižujícími srážlivost krve. Vhodná není během těhotenství a kojení. Dětem se doporučuje od 12 let.

Rozmarýn obecný

Rozmarýn lékařský na bolest

Rozmarýn má antimikrobiální a antioxidační účinky, a používá se k léčbě bolestí kloubů, při problémech s pamětí a sníženou koncentrací, při nervových poruchách, migrénách, a při oběhových problémech a onemocněních jater. Z listů rozmarýnu lze připravit čaj, tinkturu nebo olej. Pro podrobnější informace si přečtěte článek věnovaný rozmarýnu

Těhotné ženy by neměly konzumovat rozmarýn do 20. týdne těhotenství, a vyhnout by se mu měly i během kojení. U dětí s rozmarýnem také opatrně. Občas ho najdete ve složení na lahvičce od přesnídávky, ale ze zkušeností maminek víme, že děti mohou mít alergickou reakci a osypat se, nebo mají po jídle křeče.

Lípa srdčitá

Lípa srdčitá se v léčitelství používá ke zklidnění, zmírnění úzkosti, napětí a proti zánětlivým onemocněním. Květy se suší na čaj, a z čerstvých se připravuje tinktura. Studie prokázaly, že lípa zvyšuje pocení a má sedativní vlastnosti. Ulevuje od napětí a bolesti hlavy, uklidňuje mysl a navozuje spánek. Používá se pro snížení krevního tlaku, podobně jako česnek medvědí, a v moderní alternativní medicíně se běžně používá k léčbě bolestí hlavy a migrény.

Lípu mohou bez obav užívat těhotné ženy i děti.

Divizna velkokvětá

Divizna sápovitá na bolest hlavy

Divizna se těší oblibě v celé Evropě a Asii, a to především při křečích, průjmech a migrénách. Suší se především květy, z kterých se vyrábí tinktury, extrakty či obklady. Právě zmíněné tinktury se používají v moderních terapiích nejčastěji.

Divizně se během těhotenství i kojení vyhněte. Obsahuje detergenty saponiny, které způsobují rozpad krvinek. U dětí není s užíváním při malém množství problém, a divizna se dokonce doporučuje jako bylinka vhodná při nachlazení.

Řebříček obecný

Řebřícek obecný na bolest hlavyŘebříček se historicky používal na hojení ran a zastavení krvácení. Dále tiší úzkosti a pomáhá na nespavost. Nejnovější studie ukazují pozitivní účinek při nachlazení, kašli, proti plísním a při průjmu. Z řebříčku připravujeme čaj a tinkturu.

Těhotné ženy by řebříček neměly užívat vůbec, během kojení lze konzumovat sníženou dávku zhruba 125 ml řebříčkového čaje denně. Pro děti je vhodný od 5 let.

Libavka poléhavá

Libavka, někdy označována jako indiánský aspirin, je okrasnou květinou, která má své místo v lidovém léčitelství už dlouhou dobu. Vzhledem připomíná borůvku nebo brusinku, její plody jsou jedlé a lze z nich připravit sirup či kompot, nebo je přidávat do sladkých jídel. Syrové plody mají příjemnou chuť a používají se k osvěžení dechu. Nasušené plody a listy, případně i kořen, zužitkujete při přípravě čaje, který je protizánětlivý a močopudný, a při vlhkém kašli rozpouští hleny. Velmi oblíbený je i libavkový olej, jehož silice jsou často používané v aromaterapii při revmatismu, artritidě nebo bolestech svalů a nervů. Z libavky lze připravit také tinkturu, která stejně jako olej nebo čaj snižuje únavu, zmírňuje bolest u postižených migrénou a zvracení, zároveň nedráždí žaludek.

Libavce by se měly vyhnout těhotné ženy, děti do 12 let a lidé, kteří nemohou užívat aspirin.

Chmel obecný

Chmel je aromatická rostlina, která byla dříve používána k léčbě problémů se spánkem, zánětů, bolesti poškozených nervů, horečky, křečí a úzkosti. Moderní medicína uznává jeho uklidňující a zmírňující účinky při migréně. Aby nedošlo k omylu, v kombinaci s alkoholem (například v pivu) může být chmel naopak spouštěčem bolestí hlavy.

Chmel je v těhotenství doporučeno konzumovat v menších dávkách, a kojící ženy i děti ho mohou užívat bez omezení.

Bukvice lékařská

Bukvice se tradičně používá k úlevě od bolesti hlavy a při otocích obličeje. Listy lze použít jako obklad, nebo z nich připravit mast. Díky mírně sedativním vlastnostem se bukvice kromě léčby bolestí hlavy a migrén používá při menstruačních bolestech, stresu a napětí. Pro zmírnění bolesti hlavy je velmi účinná kombinace bukvice s lipovým květem a kostivalem.

Bukvici nedoporučujeme těhotným a kojícím matkám, ani dětem.

Gingko biloba

Gingko biloba, neboli jinan dvoulaločný, je strom původem z Asie, kde je uctíván a považován za posvátný. Jinan řadíme mezi nejstarší rostliny naší planety, a jeho léčivou sílu lidstvo využívá už tisíce let. Jinan zlepšuje prokrvení mozku, čímž zlepšuje jeho činnost, schopnost učení a soustředění. Díky lepšímu prokrvení jsou tkáně lépe vyživeny (kyslík, glukóza, živiny) a odplavují se z těla škodliviny. Výše uvedené naznačuje, že ginkgo biloba uvolňuje napětí a snižuje bolest hlavy. Účinky se nedostaví okamžitě, proto je třeba ji užívat minimálně jeden měsíc.  

Tato bylina není vhodná pro těhotné, kojící ženy ani děti. 

Další rady lidového léčitelství při bolestech hlavy a migrénách

Brambory

„Obyčejné“ brambory jsou součástí evropského léčitelství již stovky let. Staré knihy praví, že tlusté plátky brambor zabalené v plátýnku a přiložené na čelo zmírňují napětí a bolest hlavy.

Kofeinové čaje

Zelený čaj a káva obsahují množství kofeinu, který snižuje krevní tlak, mírní bolest hlavy, léčí žaludeční problémy a podporuje činnost ledvin. Kofein se dnes prodává volně v lékárnách v podobě tablet proti únavě a pro úlevu od bolesti. Snížení příjmu kofeinu může být naopak příčinou bolesti hlavy a migrény.

Shrnutí pro těhotné a kojící ženy

  • vhodnými bylinkami při bolestech hlavy pro těhotné ženy jsou:
    máta, zázvor, koriandr, levandule, lípa, chmel a rozmarýn, který je doporučován od 20. týdne těhotenství
  • vhodnými bylinkami při bolestech hlavy pro kojící ženy jsou:
    zázvor, koriandr, levandule, lípa, řebříček,chmel

Obecné doporučení na závěr

Ačkoliv je úleva od bolesti při migréně velmi důležitá, nezapomeňte pátrat po původní příčině vzniku tohoto nepříjemného stavu. Migrénu vyvolává stres, emoce, hormony, ale i určité potraviny. U žen jsou velmi časté migrény, které spouští menstruační cyklus a s ním spojené hormonální změny. Životní styl, pohyb a složení stravy se podílí velkou měrou, a jak ukazují výzkumy, čokoláda, potravinářská barviva, konzervační látky, aspartam a uzená masa jsou nejčastějšími potravinovými spouštěči migrény. Bolest hlavy může být vedlejším efektem pravidelného užívání léků, nebo vysazením léků či snížení dávky kofeinu. Mezi dietetické preventivné opatření, která mohou ovlivnit četnost a trvání migrény, patří eliminace tučných a příliš sladkých jídel a alkoholu.

4.8/5 - (111 votes)
Předchozí příspěvek Další příspěvek