Blog post

Léčivé bylinky a recepty na bolest v krku

Zimní měsíce se přiblížily a ranní teploty pomalu atakují hranici nuly. Lidský organismus vystavený změnám teplot je náchylnější k virům a bakteriím v našem okolí, a proto se čekárny u lékaře začínají plnit často pacienty, které trápí nepříjemná bolest v krku. Škrábání, pálení v krku a ztížené polykání většinou značí nachlazení, které může doprovázet horečka, rýma nebo kašel. Pokud je ale bolest v krku velmi silná, doprovázena vysokou horečkou a zhoršeným polykáním, nejčastěji se jedná o infekci bakteriemi z čeledi streptokoků a značí zánět mandlí – angínu. Bolest v krku není však ojedinělým zdravotním problémem ani v letních měsících, kdy nás mohou potrápit klimatizované prostory nebo příliš studené nápoje.

Dalšími příčinami bolesti v krku pak mohou být i namožené hlasivky, alergie, podráždění sliznice žlučovými kyselinami nebo podráždění při kašli.

Ať vás bolest v krku trápí v zimě nebo v létě, nepodceňujte zahájení léčby hned v začátcích, kdy vám v řadě případů pomohou bylinky z vaší zahrádky a dostatečný odpočinek.

Herbalista představuje výběr nejúčinnějších bylinek na bolest v krku, které:


… působí antisepticky (potlačují původce nemoci)
… tiší bolest
… jsou protizánětlivé
… jsou vhodné pro děti a těhotné ženy

ŠALVĚJ LÉKAŘSKÁ

Šalvěj je jednoznačně nejspolehlivější bylinou, která uleví od bolesti v krku. Jde o velmi silnou, na silice (salviol, cineol a thujon) a třísloviny, bohatou bylinu typické hořké chuti. Zmíněné silice a třísloviny šalvěje mají protizánětlivé a antimikrobiální účinky, proto ulevují nejenom od bolesti v krku, ale i léčí.
Šalvěj je bylina užívaná v akutních případech, maximálně po době 14 dnů. Není vhodná k preventivnímu a dlouhodobému užívání. 

Těhotné a kojící ženy se šalvěji raději vyhnou. Látky obsažené v šalvěji snižují laktaci a neprospívají nastávajícím ani kojícím maminkám.

Jak užívat šalvěj při bolesti v krku?

Šalvějový čaj

Na přípravu šalvějového čaje použijte 1-2 lžičky sušených listů šalvěje, zalijte 250 ml horké vody a nechte 10 minut louhovat. Čaj pijte nejlépe teplý, kdy je chuťově příjemnější než čaj studený a zároveň prohřeje bolavý krk. Doporučené množství jsou 3 šálky čaje denně.

Kloktadlo ze šalvěje

Pokud Vám hořká chuť šalvějového čaje není příjemná, připravte o něco silnější čaj ke kloktání. Použijte 4 lžičky sušené šalvěje a zalijte 250-300 ml horké vody. Kloktejte alespoň 5x denně.

Tinktura ze šalvěje

Návod na přípravu tinktury a její další využití najdeme v našem článku Tinktura ze šalvěje.

Při bolesti v krku rozmíchejte dvě lžičky šalvějové tinktury ve sklenici vody a kloktejte minimálně 5x denně.  

Recept na šalvějové bonbony

Šalvějové bonbony můžete připravit v létě z čerstvých lístků nebo v zimě ze sušených zásob.

Připravte si:
120 g medu
100 g cukru krystal
2 lžíce drcené šalvěje
šťávu z jednoho citrónu

Sušenou šalvěj nadrťte v hmoždíři na co nejjemnější prach, a ten přesejte přes jemné sítko, aby Vás větší kousky listů v bonbonech neškrábaly v krku. Pokud používáte čerstvé lístky, nasekejte je na co nejmenší kousíčky. Smíchejte med, cukr, nadrcené (nakrájené) listy šalvěje a šťávu z jednoho citrónu. Na mírném ohni zahřejte, aby se všechny komponenty rozpustily a spojily. Připravte si pečící papír nebo plech vymazaný tukem, a zkušebně kápněte kapku na připravenou plochu. Pokud má směs správnou konzistenci, kapka začne tuhnout. Pokud je směs moc řídká, přidejte cukr. Hotovou směs můžete nalít na plech a lehce ztuhlou nakrájet nožem, nebo dávkovat rovnou po kapkách na plech. Mírně ztuhlé bonbony dotvarujte prsty a na závěr obalte v moučkovém cukru. Uskladněte je v těsnící dóze, aby nezvlhly. Bonbony můžete připravit kombinací různých bylin.

MÁTA PEPRNÁ

Pokud máte bylinkový záhonek, mátový čaj či limonáda je u Vás v létě na denním pořádku. Kromě příjemné mentolovo-citrónové chuti je však máta velmi silnou bylinou s antiseptickými a protizánětlivými účinky. Máta posiluje imunitní systém a ve farmaceutických přípravcích se používá k posílení činnosti dýchacího systému.

 

Máta není vhodná pro těhotné ani kojící ženy a používá se pouze krátkodobě. Kvůli vysokému obsahu mentolu, který působí na nervový systém není vhodná ani dětem.

Jak užívat mátu při bolesti v krku?

Mátový čaj

Lžičku sušené máty zalijte horkou vodou a nechte 5-10 minut louhovat. Doporučené dávkování jsou 3 šálky čaje denně.

Mátová inhalace

Máta je velmi bohatá na silice, které uvolňují hladké svalstvo, a působí tlumivě na receptory bolesti. Při bolestech v krku proto působí anesteticky, dezinfekčně a ničí původce onemocnění. Odvar k inhalaci lze připravit z čerstvých listů máty nebo z mátového oleje (návod na přípravu mátového oleje ).

V hrnci zalijte mátu vroucí vodou a přidejte pár kapek alpy. Hlavu přikryjte ručníkem a vdechujte výpary z výluhu, dokud nevystydne. 

Mátová tinktura

Čerstvou nebo sušenou mátu zalijte alespoň 40% alkoholem, aby byla zcela ponořená. Nechte 4 týdny uležet a poté sceďte přes plátýnko. Dávkujte 10 kapek 3x denně nebo přidávejte 2 lžičky mátové tinktury do inhalační lázně.

HEŘMÁNEK LÉKAŘSKÝ

Lahodná medová chuť heřmánku lékařského potěší chuťové pohárky a utiší bolest. Heřmánek zklidňuje, působí dezinfekčně a protizánětlivě, proto je vhodnou bylinkou v začátcích bolestí v krku.

 

 

Heřmánek je vhodný i pro malé děti (v menším množství) a těhotné či kojící ženy, ale pouze v doporučeném denním dávkování.

Jak užívat heřmánek při bolesti v krku?

Heřmánkový čaj

Jednu čajovou lžičku sušeného heřmánku zalijte 250 ml horké vody a nechte louhovat zhruba 7 minut. Poté sceďte a doslaďte medem. Pijte 3 šálky denně pro zmírnění bolesti v krku. Více o heřmánkovém čaji

Heřmánková tinktura

Kvítka heřmánku nasypte do tmavé lahve a zalijte minimálně 40% alkoholem tak, aby byly květy ponořené. Poté nechte 4 týdny macerovat, a v průběhu lahev občas protřepejte. Hotovou tinkturu přeceďte přes plátýnko a uchovejte v tmavé sklenici. Užívejte 3x denně 10 kapek nebo si připravte heřmánkovou napářku. Do 1 litru vroucí vodu nakapejte 30 kapek heřmánkové tinktury a 30 kapek alpy. Inhalujte páru, dokud voda nevychladne.

MATEŘÍDOUŠKA OBECNÁ

Mateřídouška neboli tymián je častou bylinkou kuchyně pro jeho aromatickou chuť, která skvěle ladí k masům a do omáček, avšak jeho léčivé účinky jsou opomíjeny. Mateřídouška je považována za jedno z nejsilnějších přírodních antibiotikum. Má silné antibakteriální schopnosti, působí proti běžným kmenům bakterií, proti plísním a virům.

 

Mateřídouška není doporučována těhotným ženám, protože podporuje stahy hladkého svalstva (dělohy). Po porodu je naopak prospěšná, protože pomáhá zregenerovat organismus.

Pro děti je vhodný slabší čaj z mateřídoušky z polovičního množství bylinky nebo koupel z mateřídoušky. Mateřídoušku neužívejte preventivně ani dlouhodobě, pouze při potížích.

Jak užívat mateřídoušku při bolesti v krku?

Mateřídouškový čaj 

Čajovou lžičku sušené mateřídoušky zalijte 250 ml horké vody. Nechte louhovat 10 minut a poté slijte. Čaj pijte 3x denně po jídle. 

Mateřídoušková tinktura

Sušenou nebo čerstvou mateřídoušku zalijte minimálně 40% alkoholem a nechte 2–4 týdny macerovat. Poté sceďte a uchovávejte v tmavé lahvi. Třikrát denně užívejte 10 kapek.

ŘEPÍK LÉKAŘSKÝ

Řepík je univerzální bylinou, kterou hojně naleznete v přírodě na slunných místech, a lze snadno pěstovat i doma na záhonku. Díky velmi silným protizánětlivým účinkům se nejčastěji používá při nachlazení, revmatismu, střevních a žaludečních obtížích a na podporu činnosti jater. Řepík můžete bez obav užívat dlouhodobě a jako prevenci proti zánětům a pro podporu imunitního systému.

Řepík je dobrým pomocníkem pro těhotné a kojící ženy, které trápí záněty nebo jako prevenci proti nim. Je doporučován novorozencům a kojencům například při projevech dětského akné.

Jak užívat řepík při bolesti v krku?

Čaj z řepíku lékařského

Čaj z řepíku lékařského léčí bolest v krku a je oblíbený dokonce mezi učiteli a herci, kteří často namáhají hlasivky.

Jednu lžičku sušeného řepíku zalijte 250 ml horké vody a nechte 10 minut louhovat. Poté sceďte a pijte 3x denně šálek čaje.

Kloktadlo z řepíku lékařského

Smíchejte jeden díl od každé byliny – řepík, šalvěj, mateřídouška a heřmánek, a zalijte horkou vodou. Kloktejte co možná nejčastěji, abyste utišili bolest v krku a podpořili proces hojení. Pro přípravu kloktadla lze použít buď sušené čerstvé/sušené byliny nebo jejich tinktury.

ZÁZVOR

Zázvor je považován za přírodní antibiotikum, které je rovnocennou alternativou k syntetickým lékům při léčbě některých bakteriálních infekcích. Je protizánětlivý, působí proti bakteriím a posiluje imunitní systém. K nejvýznamnějším léčivým sloučeninám zázvoru patří gingeroly a shogaoly, které mají zmíněný protizánětlivý účinek, a proto mohou pomoci i od bolesti v krku. V zimních měsících oceníme množství antioxidačních látek obsažených v zázvoru, které podporují imunitní systém a jsou dobrou prevencí proti onemocněním.

Zajímavostí je, že čerstvý zázvor obsahuje více antioxidačních látek než zázvor sušený, ale neobsahuje účinnou látku zingerol. Ten se uvolní až tepelnou úpravou, například zalitím horkou vodou, a je velmi účinný při průjmových onemocněních.

Zázvor je vhodný pro těhotné a kojící ženy. Dětem je doporučován od 2 let, protože je velmi silný a mohl by podráždit sliznici.

Jak užívat zázvor při nachlazení a bolesti v krku?

Syrový kořen zázvoru

Pro úlevu od bolesti nakrájejte syrový zázvor na tenké plátky a ty žvýkejte 2-3x denně.

Zázvorové bonbony

Zázvorové bonbony jsou zejména v zimních měsících nutností v každé domácnosti. Na jejich přípravu si vystačíte s čerstvým zázvorem, medem a citrónem. Půl hrnku medu, šťávu z jednoho citrónu a najemno nastrouhaný zázvor přiveďte k varu. Vařte 15 minut a poté tvořte kapky na pekáč vystlaný pečícím papírem. Až bonbony zcela ztvrdnou, obalte v moučkovém cukru a uskladněte v těsnící nádobě.

Zázvorový čaj

Popíjení zázvorového čaje při bolesti v krku je velmi efektivní způsob, jak zmírnit bolest a zklidnit zanícení hrdlo. Dvě čajové lžíce čerstvého nastrouhaného zázvoru zalijte 250 ml vroucí vody a nechte alespoň 10 minut louhovat. Čaj pijte 3-4x denně.

Zázvor a med

Med má stejně jako zázvor antimikrobiální účinky a jejich kombinace nejen skvěle chutná, ale je i silnou dvojkou při léčbě bolesti v krku. Jak naznačují některé studie, zázvor je společně s medem účinnější než zázvor samotný.

Herbalista varuje: Nadměrná konzumace zázvoru může způsobit podráždění žaludku a žaludeční potíže.

 

PROPOLIS

Když byla řeč o medu, nezapomeňte ani na další zázračné včelí produkty, které mají hojivé a léčivé účinky. Propolis je směsí vosku, pylu, pryskyřic a výměšků včelích žláz a pro včely je to vzácný materiál. Včely ho nevyrábí mnoho a používají ho jako dezinfekci. Natírají jím stěny úlu, aby zamezili přístup cizopasníků. Dokonce ním mumifikují vetřelce, kteří se dostanou do úlu, aby se nezačali rozkládat a nešířili se nežádoucí mikroorganismy. Propolis ničí bakterie, viry i plísně a tiší bolest. Dále podporuje hojení, proto je oblíbenou složkou sprejů do krku. Další informace o včelích produktech se dozvíte v našem článku Vše o medu.

Jak použít propolis při nachlazení a bolesti v krku?

Propolisová tinktura

Pro přípravu propolisové tinktury budete potřebovat 60-80 % alkohol, který je nutný, aby se všechny léčivé složky uvolnili do alkoholu. Pozor, na rozdíl od bylinných tinktur není 40 % alkohol dostatečný! Smíchejte 1 díl propolisu a 1 díl alkoholu a nechte odležet 14 dní. Poté tinkturu přefiltrujte a uchovávejte v tmavé lahvi. Propolisovou tinkturu používejte buď do kloktadel nebo potírejte přímo bolavá místa (například mandle).

DUB LETNÍ 

Dub je mnohdy při bolesti v krku opomíjen, ale nezapomínejme na jeho rozmanité léčivé a dezinfekční účinky. Dub obsahuje vysoké množství tříslovin, které léčí podrážděnou nebo poškozenou sliznici. Dále působí jako povrchové anestetikum a při bolesti v krku znecitlivuje bolavou sliznici, likviduje bakterie a léčí podrážděná místa. 

 


Dubová tinktura 

Podrobný postup přípravy dubové tinktury se dozvíte v našem článku Dubová tinktura – přírodní dezinfekce. Při bolesti v krku dávkujte jednu kávovou lžičku tinktury do 250 ml vody a kloktejte průběžně během dne. Tinkturu lze aplikovat přímo do krku na postižená místa.

Kloktadlo z dubové kůry 

Kůru z dubu zalijte vodou a přiveďte k varu. Vařte alespoň 5 minut a následně nechce ještě 5 minut louhovat.

HERBALISTOVO DOPORUČENÍ NA ZÁVĚR

Pokud pocítíte pálení, svědění v krku nebo zhoršené polykání, dopřejte si odpočinek, buďte v teple a ihned zahajte bylinnou léčbu. Nezapomínejte ani na obyčejné, ale přece účinné léčebné postupy našich babiček. Kloktání slaného nálevu nebo silný slepičí vývar Vás postaví na nohy!

4.9/5 - (62 votes)

Předchozí příspěvek Další příspěvek