Šalvěj lékařská neboli „spása světa“. Bylinka s krásným fialovým květem a oslnivou vůní, která byla našimi předky považována za magickou, protože má skvělé protizánětlivé účinky a zároveň se jedná o přírodní antidepresivum, proto má také pozitivní vliv na dobrou náladu.
-
Kostivalová mast
Mast ocení hlavně sportovci, ale i v běžné domácnosti najde své uplatnění. Kostivalová mast pomáhá na zlomeniny, výrony, podvrtnutí a jiná zranění. Bylinka urychluje hojení, eliminuje bolest a otoky.
-
Jitrocel větší (Plantago major)
Už z dětských pohádek víme, že na drobné poranění musíme přiložit lístek z jitrocele. Pro jeho hojivé účinky otevřených ran se mu také říká myší ouško nebo ranocel.
-
Prvosenka jarní (Primula veris)
Primula veris, doslova malý prvorozenec jara, lidově petrklíč je bylinka ohlašující příchod jara. Prvosenka působí na zlepšení nálady, má jemnou medovou chuť a odvar z květů účinně působí proti kašli. Prvosenka zklidňuje, působí močopudně a projímavě, patří proto mezi ideální bylinky pro jarní kúru k pročištění organismu.
-
Výtažek z březových pupenů
Pupeny břízy mají stahující účinek a navíc působí antibakteriálně. V případě, že vás trápí kosmetické problémy (akné, nečistá pleť) nebo špatně se hojící rány, zkuste použít pro léčbu jejich výtažek.
-
Kokoška pastuší tobolka (Capsella bursapastoris)
Ačkoliv je kokoška pastuší tobolka považována za invazivní plevel, už naše babičky využívali ji k zastavení krvácení a k urychlení hojení ranek. Název pastuší tobolka vychází ze srdčitého tvaru plodu, který připomíná koženou mošnu, jež si brali dříve na cesty pastýři.
-
Jitrocel kopinatý (Plantago lanceolata)
Už z dětských pohádek víme, že na drobné poranění musíme přiložit lístek z jitrocele. Pro jeho hojivé účinky otevřených ran se mu také říká myší ouško nebo ranocel. List jitrocele má významné protizánětlivé a čistící účinky, působí na odhlenění a vyčištění dýchacích cest, tlumí kašel a usnadňuje odkašlávání.