Blog post

Koupel z dubové kůry nejen po porodu a v těhotenství

Koupel z dubové kůry blahodárně působí na poraněnou kůži, jako dezinfekce a proti zánětu. Díky svíravým účinkům zastavuje krvácení, léčí nehojící se mokvavé rány a hemeroidy. Dezinfekční účinky dubové koupele léčí také akné, plísně na nahoubércové vředy a plísňová onemocnění. Koupel se používá také při křečových žiláchmokvavých ekzémech a poševních infekcích.

Sběr dubové kůry

Dubovou kůru si na jaře nebo na podzim můžete jednoduše nasbírat například v lese. Osobně kůru sbírám především na jaře, kdy má podle mého názoru nejvíce léčivých látek. Při sběru dubové kůry prosím vždy berte ohled na strom a nesbírejte z jednoho stromu větší množstí, aby nedošlo k jeho poškození. Dubovou kůru sbírejte z mladých větví, které nejsou v průměru širší než 3 cm a neuchovávejte ji doma dlouhodobě (více než rok), protože rychle ztrácí své účinky. Při sušení dubové kůry nezapomeňte, že by teplota neměla přesáhnout 50 °C.  

Koupel v dubové kůře si následně můžeme dopřát z vlastnoručně nasbíraných zásob. Taková koupel jistě potěší více, než z kůry zakoupené v lékárně.

Koupel z dubové kůry po porodu a v těhotenství

Sedací koupel z dubové kůry ocení především ženy po porodu a v těhotenství. Koupel je velice vhodným prostředek pro urychlení hojení, následky po nástřihu hráze a léčbu porodních oděrek. Dubové koupel léčí také nepříjemné hemeroidy, které se v těhotenství a po porodu občas objeví. Koupel je velice šetrná a nemusíte se bát poškození plodu ani placenty. Tuto léčbu využívali již naše babičky, které si dubovou koupel po porodu dopřávali několikrát denně. V dnešní době je hojně využíván také gel z dubové kůry, který je také velice vhodný po porodu, ale je mnohem slabší než dubová koupel. 

Koupel z dubové kůry proti pocení nohou

250 g dubové kůry povaříme 1/2 hodiny v 5 litrech vody a poté scedíme. Omyté nohy následně oplachujeme vlažným odvarem. Tato koupel odstraní plísně a bakterie, které mohou způsobovat nepříjemný zápach nohou. 

Herbalista doporučuje:

Pokud nemáte dostatek dubové kůry nebo nechcete připravovat koupel, můžete použít menší množství odvaru (např. 0,5l vody a 4 polévkové lžíce dubové kůry) a postižená místa jen oplachovat ve sprše ideálně 2x denně. Odvar ale vždy připravujte dle níže popsaného postupu (15 minut varu + zchladnutí) a jeho použití konzultujte s lékařem.

Co budete potřebovat:

dubovou kůru

Jak připravit sedací koupel z dubové kůry:

Půl kila kůry zalijte 4 litry vody a přiveďte k varu. Nechejte povařit 15 minut a poté odstavte a počkejte až odvar zchladne na tělovou teplotu (37 °C). Lázeň opakujte dvakrát denně po dobu 15 minut.

K výplachům ústní dutiny, k oplachům popálenin, omrzlin a ekzémů lze použít tento odvar:

2 polévkové lžíce povaříme 15 minut v půl litru vody a následně scedíme.  Odvar aplikujeme 4-5 dní několikrát denně.  Tento odvar se také výborně hodí na obklady, které můžeme překrýt igelitem a docílit tak delšího působení . Tyto obklady měníme nejlépe 3x denně.

Herbalista radí:
Při ošetření citlivých míst, například očí zřeďte vodou v poměru 1:2. Odvar z dubové kůry je praktickým pomocníkem při výplachu ústní dutiny a k dezinfekci horních cest dýchacích. 

Dub letní – další recepty a informace

4.7/5 - (88 votes)
Předchozí příspěvek Další příspěvek