Měsíčkový olej na jizvy a další kožní problémy

Blog post

Měsíčkový olejprotizánětlivé, protiplísňové a antibakteriální účinky. Je velmi užitečný při hojení ran, zklidnění ekzému, při léčbě akné a lupénky. Používá se na zmírnění vyrážky z plen a při opruzeninách u dětí.

Na výrobu měsíčkového oleje budete potřebovat:

  • Květy měsíčku lékařského (sušené nebo čerstvé)
  • Kvalitní za studena lisovaný olej (slunečnicový, mandlový, olivový apod.)
  • Tmavá sklenice s uzávěrem

Sklenici vypláchněte vroucí vodou a vydezinfikujte alkoholem, aby olej co nejdéle vydržel. Připravte si čerstvé nebo sušené květy měsíčku – v případě, že použijete květy čerstvé, nechte je pár dní zavadnout, aby se snížil obsah vody a květy nebyly tolik náchylné na zplesnivění. Květy naplňte do sklenice a zalijte olejem. Výběr oleje je na každém, ale vyplatí se investovat do kvalitního, za studena lisovaného oleje. Doporučuji olej mandlový, který má sám o sobě hojivé účinky. Dbejte na to, aby byly květy ponořené v oleji a hladina mírně přesahovala nad květy. Olej nechte macerovat 3-6 týdnů při pokojové teplotě, a poté ho přeceďte do malých tmavých lahviček. Uchovávejte v chladu.

Použití měsíčkového oleje:

1. Měsíčkový olej jako ochrana proti slunci

Měsíčkový olej mírní dopady působení slunečního záření na kůži, a je proto vhodnou poopalovácí péčí pro dospělé i děti.2.

2. Měsíčkový olej na hojení ran

Měsíček urychluje hojení ran a je vhodný jak na malé oděrky, tak větší rány. Měsíčkový olej nebo mast v kombinaci s mastí z aloe vera zmírňuje zarudnutí, otok a tvorbu modřin a urychluje hojení epiziotomie (nástřihu hráze) po porodu. Proto ho ocení i maminky po porodu.

3. Měsíčkový olej pro lepší pleť, na ekzémy, přesušenou kůži a lupénku

Měsíček povzbuzuje látkový metabolismus kožních buněk, stimuluje tvorbu nových buněk a zlepšuje prokrvení kůže. Měsíčkový olej je vhodnou doplňkovou kúrou při léčbě lupénky, ekzému nebo akné. Olej nanášejte na postižená místa několikrát denně.

Pokud používáte olej na akné, nejprve otestujte, zda Vám neucpává póry. Kromě měsíčkového oleje je na aknózní pleť vhodný také olej z čajovníku, kokosový olej, aloe vera, arganový olej, ricinový olej, jojobový olej, mandlový olej a avokádový olej.

4. Měsíčkový olej na plenkovou vyrážku a opruzeniny

Měsíček zklidňuje pokožku a zmírňuje svědění a pálení. Přispívá k regeneraci kůže a je vhodný i pro miminka, která trpí plenkovou vyrážkou nebo opruzeninami. Měsíčkový olej nanášejte na očištěná postižená místa, především do kožních záhybů.

Olej můžete používat přímo, jak je popsáno výše nebo ho využít na výrobu měsíčkové masti.
Pro děti, těhotné a kojící ženy je doporučeno pouze zevní použití měsíčkového oleje.
Ostatní ho mohou užívat zevně i vnitřně. 

Dávkování měsíčkového oleje:

Při zevním použití potírejte měsíčkovým olejem 1-3x denně postižená místa. Vyvarujte se otevřeným ránám a očím.

Při vnitřním užíváním odměřte 3x denně čajovou lžičku měsíčkového oleje a konzumujte po jídle nebo použijte do studené kuchyně.

Měsíček lékařský – další recepty a informace

4.8/5 - (18 votes)
Předchozí příspěvek Další příspěvek