Levandulový čaj

Blog post

Levandulový čaj před jídlem povzbuzuje chuť jídlu, po jídle podporuje trávení a snižuje nadýmání. Pití čaje před spaním zklidňuje, uvolňuje a prospívá kvalitnějšímu spánku. Vhodný je proti průjmu, nadýmání i nervozitě.

Co budete potřebovat:

1 – 2 lžičky čajová lžička levandulových květů
1 šálek horké vody

Recept na čaj z levandule:

Spaříme 1 – 2 lžičky levandulových květů 250 ml horké vody. Přikryjeme a necháme 5 – 10 minut louhovat. Čaj z levandule se pije 2krát denně. Čaj lze připravit jak ze sušených, tak čerstvých květů. Čaj pijeme vždy čerstvý. Pokud si nevíte rady, jak správně levanduli na čaj usušit, navštivte naši stránku o levanduli lékařské

Recept na jarní a podzimní špatnou náladu:

Do láhve nasypeme 50 g sušených nebo čerstvých levandulových květů a přidáme stejný díl meduňky a 1 lžíci anýzu. Bylinky zalijeme 50 ml (alespoň 40% lihu) a dolijeme 0,75 l bílého vína. Láhev uzavřeme a necháme 2 týdny stát na teplém a tmavém místě. Po dvou týdnech scedíme a užíváme panák/štamprli několikrát denně po jídle. 

Účinky levandulového čaje:

Levandulový čaj (1-2 šálky) je nejvhodnější pít zhruba hodinu před spaním. Celkově zklidní organismus, čímž pomůže k dobrému spánku. Levandulový čaj tlumí bolesti trávícího traktu, podporuje trávení a pomůže i při zácpě a nadýmání. 

Inhalace páry z levandulového odvaru nebo čaje pozitivně působí při nachlazení a hojí podrážděné nosní sliznice. Levandulový čaj lze také připravit s dvojnásobným množstvím květů a dvojnásobkem vody. Takto připravený čaj a jeho páru inhalujte v předklonu s hlavou zakrytou ručníkem.

V těhotenství se doporučuje levanduli (taktéž levandulový čaj) užívat pouze v malých dávkách. Obecně radíme těhotným levanduli nepoužívat vůbec a raději nasadit až po porodu. Nezapomeňte, že levandule snižuje schopnost koncentrace

Levandule lékařská – další recepty a informace

Předchozí příspěvek Další příspěvek