Vlaštovičník větší (Chelidonium majus)

Blog post

Přijde vám spojení slov vlaštovičník větší a léčivá bylina jako nesmysl? Vaše obavy jsou na místě. Nať i oddenek vlaštovičníku jsou toxické, nejvíce pak oranžové ,,mléko‘‘, které z něho vytéká při poškození. Lidové léčitelství i farmaceutický průmysl si s tím dokázali poradit a v současnosti se vlaštovičník větší využívá například k léčbě bradavic. Průmyslově izolované alkaloidy prokazatelně působí na centrální nervový systém, zvyšují krevní tlak a uvolňují křeče průdušek a cév.  V současnosti jsou v testovací fázi léky s alkaloidy vlaštovičníku proti rakovině, jejichž účinek spočívá v zablokování dělení rakovinných buněk.

Vlaštovičník větší je až metr vysoká rostlina. Lodyha nese střídavě vroubkované listy, které jsou na spodní straně pokryty jemnými chloupky. Kvete od května do října malými žlutými kvítky, které jsou rovněž jedovaté.

Výskyt

Vlaštovičník větší se u nás vyskytuje poměrně hojně kromě horských oblastí, kde ho nenajdeme. Vyhledává vlhká, stinná místa často kolem cest, na zahradách nebo v křovinách.

Sběr

Kvetoucí nať: květen – září
Kořen: říjen, listopad

Pro vnitřní požití vlaštovičníku sbíráme kvetoucí nať, ideálně hned po rozkvětu. Sušíme zavěšenou na suchém, větraném místě. Jedovatých látek postupem sušení ubývá, dejte však pozor, aby Vám rostliny nezačaly plesnivět a černat, ztrácí tak veškeré účinné látky. Usušenou byliny skladujeme maximálně 1 rok, poté ztrácí účinky.

Vyšší obsah alkaloidů má kořen vlaštovičníku, který vykopáváme na podzim. Pro vnější použití se využívá zmíněné oranžové mléko, které vytéká, pokud rostlinu rozemnete.

Herbalista varuje!
Při práci s vlaštovičníkem pracujeme v rukavicích a chráníme si oči a sliznice. Šťáva z rostliny způsobuje silné pálení a má leptavé účinky. Vlaštovičník větší používáme po poradě s lékařem a vždy dodržujeme stanovenou denní dávku a užíváme pouze krátkodobě. Naprosto nevhodný je vlaštovičník pro kojící a těhotné ženy.

Léčivé účinky

  • Působí jako antibiotikum
  • Má protiplísňové účinky
  • Potírání mlékem pomáhá při léčbě bradavic, kuřích ok a špatně se hojících, hnisavých ran
  • Mírní dráždivý kašel a astma
  • Zvyšuje krevní tlak
  • Pomáhá při onemocnění jater, žlučníku a žaludku
  • Čistí krev a rozšiřuje cévy

Herbalista radí:
Na bradavice vyzraje čerstvá šťáva z vlaštovičníku. Potíráme až 6x denně dokud bradavice nezmizí.

Recepty

Tinktura mírnící kožní plísně
Čaj z vlaštovičníku

4.9/5 - (21 votes)
Předchozí příspěvek Další příspěvek