Podběl lékařský (Tussilago farfara)

Blog post

Podběl lékařský je léčivka, která je někdy nazývána „filius ante patrem“, tedy syn dříve než otec, a to díky její jedinečné vlastnosti vyhánět stvoly s květy dříve než listy. Podběl lékařský je jednou z rostlin, která začíná kvést časně z jara a ohlašuje tak svými žlutými květy definitivní konec zimy. Bylinka má své užití především při léčbě dráždivého kašle a obecně horních cest dýchacích. V dřívějších dobách byla v kombinaci s jinými léčivkami užívána jako náplň do dýmek a paradoxně tak pomáhala mírnit projevy astma, nachlazení nebo poškození plic právě v důsledku kouření.

Podběl lékařský je trvalka patřící do čeledi hvězdnicovitých dorůstá výšky až 15 cm a vzhledem připomíná pampelišku. Má plazivý dlouhý oddenek, ze kterého nejprve vyhání přímé stvoly s šupinami korunované žlutými květy, jenž se při špatném počasí a na noc zavírají. Teprve na konci dubna po odkvětu se objevují listy tvořící přízemní růžici. Jsou srdčitého tvaru s průměrem až 30 cm a jejich spodní část je hebká, pokrytá plstnatým ochlupením. Květ podbělu sladce medově voní, jeho plodem je válcovitá nažka s chmýřím.

Výskyt

Podběl lékařský je rozšířen v Evropě, vyskytuje se také v Asii a Severní Africe. Dává přednost vlhkým jílovým půdám – často ho najdete na náspech, rumištích či v lomech.

Pěstování

Bylinka se na zahrádkách běžně nepěstuje a sbírá se téměř výhradně v divoké přírodě.

Sběr

Květy: březen až duben
Listy: květen až červenec

Květy Podbělu lékařského se sbírají za pěkného počasí a suší se ve stínu rozprostřené v tenké vrstvě na sítu nebo ploché ošatce. Teplota nesmí přesáhnout 40 ºC, a pokud si podběl neudrží svoji jasně žlutou barvu, okamžitě ho odstraňte. Bylinku lze skladovat v papírových sáčcích. Používá se kvůli hořkosti v kombinaci s jinými léčivkami.

Z rostliny se dají využít také listy v čerstvé nebo sušené podobě. Nejprve odstraňte dlouhé řapíky, poté podběl sušte na sítu, plechu nebo zavěšený na niti při maximální teplotě 35 ºC. Veškeré skvrnité nebo jinak znehodnocené listy odstraňte. Výsledný produkt skladujte v papírových sáčcích nebo skleněných nádobách.

Herbalista radí
Listy obsahují slizové látky, proto je před zpracováním neomývejte a dejte pozor na jejich poškození.

Léčivé účinky

Podběl lékařský obsahuje velice účinnou kombinaci léčivých látek, které jsou užitečné především při obtížích dýchacích cest, i jiných zdravotních problémech:

 • má protizánětlivé a dezinfekční účinky
 • působí proti horečce a alergiím
 • podporuje chuť k jídlu
 • napomáhá odkašlávání a mírní suchý kašel
 • léčí onemocnění plic a astma
 • má močopudné účinky
 • podporuje pocení
 • usnadňuje léčbu cukrovky
 • zevně hojí popáleniny, ekzémy, vředy a špatně se hojící poranění
 • mírní revmatické bolesti
 • jako kloktadlo se používá při zánětech v dutině ústní


Herbalista varuje!

Podběl lékařský obsahuje alkaloidy, které mohou při velkých dávkách nebo dlouhodobém užití poškodit játra. Bylinku proto užívejte maximálně po dobu jednoho měsíce v průběhu jednoho roku. Kojící a těhotné ženy by neměly léčivku konzumovat vůbec.

Recepty

Podbělová vlasová voda
Deodorant z podbělu
Podbělový čaj

 

Předchozí příspěvek Další příspěvek