Podběl lékařský (Tussilago farfara)

Blog post

Podběl lékařský je léčivka, která je někdy nazývána „filius ante patrem“, tedy syn dříve než otec, a to díky její jedinečné vlastnosti vyhánět stvoly s květy dříve než listy. Podběl lékařský je jednou z rostlin, která začíná kvést časně z jara a ohlašuje tak svými žlutými květy definitivní konec zimy. Bylinka má své užití především při léčbě dráždivého kašle a obecně horních cest dýchacích. V dřívějších dobách byla v kombinaci s jinými léčivkami užívána jako náplň do dýmek a paradoxně tak pomáhala mírnit projevy astma, nachlazení nebo poškození plic právě v důsledku kouření. Podběl je velice účinný také při léčbě rýmy a chřipky. Pití podbělového čaje je prospěšné pro osoby trpící cukrovkou, protože pomáhá uvolňování inzulínu díky obsahu zinku.

Podběl lékařský je trvalka patřící do čeledi hvězdnicovitých dorůstá výšky až 15 cm a vzhledem připomíná pampelišku. Má plazivý dlouhý oddenek, ze kterého nejprve vyhání přímé stvoly s šupinami korunované žlutými květy, jenž se při špatném počasí a na noc zavírají. Teprve na konci dubna po odkvětu se objevují listy tvořící přízemní růžici. Jsou srdčitého tvaru s průměrem až 30 cm a jejich spodní část je hebká, pokrytá plstnatým ochlupením. Květ podbělu sladce medově voní, jeho plodem je válcovitá nažka s chmýřím.

Výskyt podbělu

Podběl lékařský se vyskytuje téměř celé Evropě, ale také v Asii a Severní Africe. Dává přednost vlhkým jílovým  a hlinitým půdám – často ho najdete na náspech, pustých místech, podél cest, na rumištích či v lomech.

Pěstování

Bylinka se na zahrádkách běžně nepěstuje a sbírá se téměř výhradně v divoké přírodě.

Sběr podbělu

Květy podbělu: březen až duben
Listy podbělu: květen až červenec

Květy Podbělu lékařského sbíráme za pěkného počasí a sušíme ve stínu rozprostřené v tenké vrstvě na sítu nebo ploché ošatce. Teplota nesmí přesáhnout 40 ºC, a pokud si podběl neudrží svoji jasně žlutou barvu, okamžitě ho odstraňte. Bylinku lze skladovat v papírových sáčcích. Používá se kvůli hořkosti v kombinaci s jinými léčivkami.

Z rostliny se dají využít také listy v čerstvé nebo sušené podobě, které se objeví po odkvětu. Listy podbělu sušte na sítu, plechu nebo zavěšený na niti při maximální teplotě 35 ºC.  Listy lze rozdrtit a denně 2-3 krát na špičce nože přidávat do jídel. Veškeré skvrnité nebo jinak znehodnocené listy odstraňte. Výsledný produkt skladujte v papírových sáčcích nebo skleněných nádobách.

Herbalista radí
Listy obsahují slizové látky, proto je před zpracováním neomývejte a dejte pozor na jejich poškození.

Léčivé účinky podbělu

Léčivé účinky Podbělu jsou věhlasné a bylinka se užívá v lidovém léčitelství již stovky let. Podběl lékařský obsahuje velice účinnou kombinaci léčivých látek, které jsou užitečné především při obtížích dýchacích cest. V kosmetice se podběl používá jako přísada do uklidňujících masek a koupelí, případně na kožní záněty a bércové vředy. Protože listy podbělu příjemně chladí, kladou se při astmatu na prsa. Čerstvě rozmačkané listy podbělu se přikládají na záněty, otevřené rány, ekzémy, vředy nebo při zánětu žil.

  • má protizánětlivé a dezinfekční účinky
  • působí proti horečce a alergiím
  • podporuje chuť k jídlu
  • napomáhá odkašlávání a mírní suchý kašel
  • léčí onemocnění plic a astma
  • má močopudné účinky
  • podporuje pocení
  • usnadňuje léčbu cukrovky
  • zevně hojí popáleniny, ekzémy, vředy a špatně se hojící poranění
  • mírní revmatické bolesti
  • jako kloktadlo se používá při zánětech v dutině ústní


Herbalista varuje!

Podběl lékařský obsahuje alkaloidy, které mohou při velkých dávkách nebo dlouhodobém užití poškodit játra. Bylinku proto užívejte maximálně po dobu jednoho měsíce v průběhu jednoho roku. Kojící a těhotné ženy by neměly léčivku konzumovat vůbec.

Recepty z podbělu

Podbělová vlasová voda
Deodorant z podbělu
Podbělový čaj
Podbělový sirup

5/5 - (21 votes)
Předchozí příspěvek Další příspěvek